Германија тргна повеќе земји од црвената листа

од Stefanija Kuzmanovska

Денес Германија тргна неколку земји и региони од „црвената листа“ на земји ризични за патување поради коронавирусот, пренесува „Танјуг“.

Овие земји ги вклучуваат САД, Канада, Швајцарија, Австрија и некои региони на Грција, објави Институтот за инфективни болести Роберт Кох, објави „Ројтерс“.

Новите правила за патување ќе важат од недела, наведува Институтот.

Слични содржини