Германски генерал: Се плашам дека Русија ќе изврши инвазија врз Германија

од Stefanija Kuzmanovska

Началникот на Генералштабот на германската армија и генерал-мајор Карстен Бројер изјави дека се плаши од можноста од руска инвазија на Германија, што може да доведе до одбранбена војна.

Поминаа речиси две години откако Русија ја започна својата инвазија на Украина и се поизвесно е дека нема да замине со сила, особено затоа што фокусот на Западот е свртен кон Блискиот Исток, па Украинците добиваат се помалку помош која им е многу потребна за одбрана и конечна победа.

Во текот на изминатите неколку недели, руските трупи започнаа голема офанзива насочена кон Авдиивка, град во источниот украински регион Доњецк кој Москва го смета за своја територија. Ова следеше по украинската контраофанзива во текот на летото и есента. Со неа Киев успеа да врати делови од териториите, но не успеа да ја постигне стратешката цел да се пробие до Црното Море.

Германија е силен сојузник на Украина во тој конфликт. Само во октомври нејзиното министерство за одбрана испрати нов пакет помош за Киев во вредност од околу 1,1 милијарди долари за оружје, возила и противвоздушна одбрана.

Во очите на Русите, токму тоа ја претставува Германија како голем проблем, но и непријател, како што тврди Бројер. Во интервју за Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, тој изрази загриженост за повторното вооружување на Русија. Тој смета дека тоа не се должи исклучиво на војната со Украина. Сепак, тој нагласува и дека доколку дојде до руски напад, Германија ќе биде подготвена.

„Да, ние сме подготвени. Крај на приказната. Немаме алтернатива. Можеме да се одбраниме и ќе се одбраниме“, рече Бројер, признавајќи дека германската армија има недостатоци кога е во прашање националната и сојузничката одбрана по години фокусирање на меѓународното управување со кризи.

Во октомври, рускиот телевизиски пропагандист Владимир Соловјов заканувачки најави војна со Германија, велејќи дека во неа ќе се веат руски знамиња.

„Немаме друг избор. Ќе го заземеме Берлин и овојпат нема да заминеме“, рече тој во таа прилика.

Потребно е само да се земе предвид, забележува Newsweek, дека Германија е членка на НАТО алијансата, која има 31 членка, вклучувајќи 29 европски земји, Соединетите Американски Држави и Канада. Нападот на секој од нив е напад на сите. Русија не може да се справи со тоа. Барем не сама.

Слични содржини