Хулк и Атлетико Минеиро пишуваат историја на Копа Либертадорес

од Vladimir Zorba

Атлетико Минеиро го победи Индепендиенте дел Вале со 3-1 и постави нов рекорд за натпревари без пораз во Копа Либертадорес. Победата ја продолжи нивната серија на 18 натпревари, најдолга во 62-годишната историја на турнирот.

Хулк постигнуваше по еден гол на почетокот на секое полувреме, а иако Вилијам Андрес Варгас Леон врати еден гол за шампионот на Еквадор на осум минути пред крајот, Савио ја врати предноста на Атлетико од два гола во додаденото време.

Головите на Хулк беа негови осми и деветти во Либертадорес и го ставија на второто место на вечната листа на Атлетико на сите времиња. Тој има два гола помалку од Џо, кој постигна многу од неговите голови во 2013 година, годината кога Атлетико прв и единствен пат го освои турнирот.

Атлетико е лидер во поредокот во групата „Д“ и предвреме се квалификува за осминафиналето на турнирот.