„Има психички проблеми“: Полицијата објави нови детали за убиецот од Данска

од Stefanija Kuzmanovska

Данската полиција соопшти дека нема индиции дека пукањето што се случи во трговски центар во Данска во кое загинаа три лица, а неколку други беа ранети е терористички акт. Како што соопшти полицијата на оваа земја, осомничениот напаѓач имал психички проблеми.

Исто така, се додава дека за нападот е одговорен дваесет и двегодишен млад човек, кој имал пушка и муниција кога бил уапсен, пишува Би-Би-Си.

Обвинетиот денеска треба да биде изведен пред судија.

Да потсетиме, 22-годишниот Данец беше уапсен по голема потрага на полицијата во регионот Сјеланд во неделата вечерта.

Убиецот убил маж на возраст од четириесет години, како и две помлади лица од машки и женски пол. Ранети се и уште неколку лица, меѓу кои четири лица се во критична состојба.

Доцна синоќа се огласи и премиерката на Данска, Мете Фредериксен.

„Данска беше погодена од брутален напад во неделата вечерта. Неколку луѓе беа убиени, а повеќе се повредени. Невини семејства пазареа или излегуваа на ручек. Деца, адолесценти и возрасни. Нашиот убав и традиционално многу безбеден град се смени за дел од секунди. Ги повикувам Данците да застанат заедно и да се поддржуваат во ова тешко време“, рече Фредериксен.

Слични содржини