ИЗБОРИ Германија: Расте предноста на СПД

од Берта Китинска

Според проекциите на две германски телевизии, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на денешните парламентарни избори освои околу еден процент повеќе гласови од конзервативната коалиција.

Според телевизиската проекција АРД, врз основа на резултатите од излезната анкета и првичното пребројување на гласовите, СПД доби 25,5 проценти од гласовите, а конзервативната коалиција на Христијанско -демократската унија (ЦДУ) и Христијанско -социјалната унија (ЦСУ ) 24,5 проценти.

Телевизиската проекција на ЗДФ покажува дека СПД, чиј кандидат за канцелар е Олаф Шолц, освои 25,7 проценти, а Демохристијаните, предводени од Армин Ласет, освоија 24,6 проценти од гласовите.

И двете проекции предвидуваат дека Зелените, предводени од Аналена Бербок, се на третото место, со околу 14 проценти од гласовите.

Според проекциите, Бундестагот ја вклучува и либералната, про-пазарна Слободна демократска партија (ФДП) со околу 12 проценти од гласовите, екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) со која никој не сака да соработува, со околу 11 проценти , и Левица, која е на крајно леви позиции, со околу пет проценти.

На претходните избори, одржани во 2017 година, блокот ЦДУ-ЦСУ имаше 32,9 проценти од гласовите, СПД 20,5 проценти, Зелените 8,9 проценти, ФДП 10,7 проценти, АфД 12,6 проценти и Левицата 9,2 проценти.

Тесниот резултат на денешните избори сугерира дека претстојат долги преговори за нова влада и дека е неизвесно кој ќе ја наследи канцеларката Ангела Меркел, која се пензионира по 16 години на чело на владата.

Ако излезните анкети се покажат како точни, резултатот од блокот ЦДУ-ЦСУ ќе биде најлош во повоената историја на Германија. Таа коалиција, која беше предводена од Меркел во четирите претходни изборни циклуси, имаше најлош резултат досега во 1949 година, 31 процент.

На повоените избори во Германија, не се случи првопласираната партија да освои помалку од 30 проценти од гласовите, што се чини дека е случај сега.

Процесот за формирање нова коалиција може да трае со месеци, а Меркел ќе остане на чело на техничката влада, таканаречената голема црно-црвена коалиција, која ги вклучува и ЦДУ-ЦСУ и СПД.

Партијата што освои најмногу гласови на изборите нема гарантирано место во канцеларијата.

СПД може да формира таканаречена „коалиција за семафори“ со Зелените и ФДП. Додека Зелените традиционално се наведнуваат кон социјалдемократите, главната пречка за таа црвено-зелено-жолта коалиција е тоа што либералите претпочитаат да дојдат на власт со идеолошки поблиски демохристијани.

Најголемата шанса на Лашет да ја добие функцијата канцелар би била коалицијата ЦДУ-ЦСУ со Зелените и либералите. За оваа „јамајканска коалиција“, таканаречена поради црно-зелено-жолтата партиска боја, најголемата пречка е јазот меѓу демохристијаните и Зелените во буџетската и финансиската политика.

Во пресрет на изборите, црвено-зелено-црвената коалиција на СПД, Зелените и Левицата се разгледа, но сериозните разлики во германската надворешна политика се клучна пречка за тоа, бидејќи Левицата се залага за прекин на сите германски воени мисии во странство и распуштање на НАТО. Меѓутоа, судејќи според проекциите, најверојатно трите партии нема да имаат апсолутно мнозинство во Бундестагот.

По објавувањето на резултатите врз основа на излезните анкети, односно гласањето на граѓаните кога гласаа, веднаш по напуштањето на избирачките места, и демохристијаните и социјалдемократите изразија надеж дека ќе формираат владејачка коалиција и дека нивниот кандидат ќе ја наследи Меркел.

Конзервативниот лидер Лашет рече дека неговата коалиција ќе стори сé за да формира нова влада, иако, како што рече, „тие не можат да бидат задоволни со резултатите“ врз основа на излезните анкети.Тој изјави дека таквиот исход на изборите „претставува голем предизвик за Германија, ЦДУ и сите демократски партии“.

Слични содржини