Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Израелците направија маска со која може да се јаде, се отвора на далечинско

Израелците направија маска со која може да се јаде, се отвора на далечинско

Израелските пронаоѓачи развија маска за лице што се отвора преку далечински управувач и ви овозможува да јадете без да ја отстраните маската, што може да ги направи посетите во рестораните попрактични и помалку ризични.


Со стисок на рачката, исто како активирање на рачната сопирачка на велосипед, се отвора предниот дел на маската за да може да помине храна низ неа, пренесува Спутник.

– Поклопецот ќе се отвори механички од далечина или автоматски кога ќе се приближи до вилушката. Потоа можете да јадете, да уживате, да пиете – извадете ја вилушката и маската ќе се затвори, а вие сте заштитени од вируси и други луѓе кои седат со вас – рече Асаф Гителис, потпретседател на патенти и пронајдоци на „Автипус“, додека го демонстрираше уредот во неговите канцеларии во близина на Авива, пренесува Ројтерс.

Компанијата објави дека планира да започне со производство на маската за неколку месеци и веќе аплицирала за патент.

loading...