Јанша: Европа нема да ѝ плаќа на Русија нафта и гас во рубљи

од Nikola Popovski

Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска изјави дека Европа нема да ѝ плаќа на Русија во рубљи, откако Москва побара „непријателските земји“ да ги плаќаат сметките за нафта и гас во руската валута.

„Мислам дека никој во Европа не знае како изгледаат рубљите, никој нема да плати во рубљи“, изјави Јанша пред новинарите по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, пренесува Ројтерс.

Русија во четвртокот ја изрази загриженоста на европските земји во врска со планот за префрлање на сметките за испорака на гас од евро во рубља.

Како одговор, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во четвртокот рече дека прашањето е затворено и дека Бугарија ќе мора да плати во рубљи „сакале или не“.

„Ова не важи за Србија. Проблемот останува да се реши и секако грижата на Србија ќе биде наш главен приоритет“, рече Песков.

Слични содржини