Јунајтед и даде 6 гола на Рома на „Олд Трафорд“, Виљареал со минимална предност оди во Лондон

На првите натпревари од полуфиналето во Лигата на Европа победи забележаа домашните екипи Манчестер Јунајтед против Рома (6:2) и Виљареал против Арсенал (2:1).

Фантастичен натпревар на Олд Трафорд. Прво се видоа два пресврти, а потоа „Црвените ѓаволи“ заслужено дојдоа до убедлив триумф. Домаќинот поведоа преку Бруно Фернандеш, а до полувремето Рома направи пресврт со головите на Лоренцо Пелегрини од белата точка и Един Џеко. Сепак, во вториот дел играа само „ѓаволите“. Прво, асистентот за првиот гол, Единсон Кавани, постигна два гола за нов пресврт 3:2, а потоа се наредија Бруно од пенал, Погба и Гринвуд за повеќе од убедливи 6:2.

На Арсенал му се закануваше голема катастрофа по првото полувреме, бидејќи Виљареал водеше со 2-0 со головите на Тригерос и Албиол, а црвен картон доби и Себаjос. Сепак, најпрво резултатот го намали Пепе од пенал на 2:1, а потоа им олесни и црвениот картон на Капуа од другата страна, па така Арсенал се враќа со солиден резултат на Лондон.

Реваншот во Рим и Лондон е закажан за седум дена.