Јужна Кореја: Двојно зголемен бројот на заразени од коронавирус, потврден првиот смртен случај

од Nikola Popovski

Прв смртен случај од коронавирус е регистриран во Јужна Кореја, каде исто така, двојно е зголемен и бројот на заразени лица.

Јужна Кореја денес ја објави првата смрт од коронален вирус откако бројот на заразени скоро двојно се зголеми на повеќе од стотина, од кои скоро половина се од една религиозна секта.

Јужнокорејските власти соопштија дека резултатите од тестовите, извршени врз маж од провинцијата Северен Геонгсанг по неговата смрт, биле позитивни за присуство на коронарен вирус.

Пријавени се вкупно 51 нови случаи од страна на корејските центри за контрола и превенција на болести, зголемувајќи го бројот на заразените низ Јужна Кореја на 104.

Од тој број, повеќе од 40 се во градот Даегу во црквата на Исус Шинчеонџу, кој честопати е обвинет за секта.

Градоначалникот на Даегу, Квон Јанџин, ги замоли селаните да се воздржат од напуштање на домовите колку што е можно повеќе.

loading...

Слични содржини