Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Кинезите уште пред 7 години пронашле тип на коронавирус: Луѓе им умирале, но молчеле за тоа

Кинезите уште пред 7 години пронашле тип на коронавирус: Луѓе им умирале, но молчеле за тоа

Научниците во Кина откриле тип на вирусот близок до Ковид-19 пред седум години, но тие наводно молчеле за тоа по избувнувањето.

Истрагата на „Сандеј тајмс“ покажа дека најблискиот „тип“ на вирусот корона, кој е пронајден досега, бил откриен во напуштен рудникот во 2013 година и однесен во лабораторија во Вухан.

Пронајден е во лилјак во рудник за бакар полн со стаорци во југозападна Кина.

Поради тој тип на вирус, шест рудари се здобиле со треска, кашлица и пневмонија во 2012 година, откако работеле во рудникот, а двајца од нив починале.
Четири мажи биле тестирани и позитивни на антитела на коронавирус, додека останатите двајца не биле тестирани и починале од оваа болест.

Светската здравствена организација врши притисок врз Кина да ги испита тврдењата дека вирусот можеби протекол од нивната лабораторија во Вухан.

Институтот за вирологија Вухан е најголемата лабораторија за заразни болести во светот и, наводно, спровел експеримент со висок ризик во обид да открие што може да предизвика пандемија.
Сандеј Тајмс известува дека стотици примероци од коронавирус биле собрани од оддалечените делови на Кина и биле донесени во градот на тестирање.

Институтот Вухан вели дека овие експерименти биле одложени затоа што не биле доволно блиску до Сарс.

за потсетување, епидемијата „Ковид-19“ избувна во Вухан и оттаму се рашири во Кина, но и во остатокот од светот.

loading...