Кочан бара помилување од државата

од Берта Китинска

Бизнисменот Сеад Кочан бара помилување од државата.

Поранешниот сопственик на „Трансмет“  упатил барање до Министерството за правда, каде треба да ја разгледа молбата и со свој предлог да ја достави до претседателот Стево Пендаровски, а потоа неговата комисија за помилувња треба да даде свое мислење,  пренесе Алсат.

До сега тој  зад решетки има поминато речиси две години и два месеци.

Кочан беше осуден бидејќи со лажни документи учестувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ вреден 17 милиони евра.

Слични содржини