Косовски аналитичари за „Локално“: „ЕСП и Самоопределување не соработуваат за промовирање на Голема Албанија, Курти не е опасност по Македонија“

од Nikola Popovski

Косовската јавност не смета дека соработката меѓу здружената албанска позиција во земјава – Европскиот сојуз за промени и партијата Самоопределување“ во суштина е во полза за идејата за „Голема Албанија“, ниту за идеја за раздор и распарчување на Македонија, ​​туку за создавање блок во регионалната и глобалната политика на Албанците. Аналитичарот од Приштина, Фадиљ Љепаја во разговор за „Локално“ вели дека вистински поддржувач на промените на границите, без разлика дали се договори или конфликти, во регионот „беа тројката Вучиќ, Тачи и Рама и се обидоа во првата фаза да ја пренесат како идеја за Отворен Балкан“.

Вчера, албанските опозициски партии Алтернатива, Движењето Беса и Демократското движење отворија заедничка канцеларија во Старата скопска чаршија. Тие најавија дека на претстојните избори во коалицијата ќе се вклучи и косовската политичка партија Самоопределување со која ќе се води заедничка кампања и ќе има заеднички изборни листи.

Фадиљ Љепаја

-Господинот Курти не е на иста линија со нив и создава уште еден глобалистички блок, прозападен и европски блок, кој на некој начин предизвикува реакции во земјите од регионот од антиглобалисти, националистички големи државни кругови во Србија особено, а нејзината пропаганда дополнително се шири во Црна Гора и Северна Македонија, истакнува Љепаја.

Според него, проевропските и прозападните демократски сили во регионот, па дури и во ЕУ, ја сфаќаат таа идеја како неопходна реакција на идеите за конфликт на национална и верска основа, кои одговараат на одредени сили во Србија. Босна, Црна Гора и Македонија.

-Во сите земји од регионот има прегрупирање околу две основни линии. Војна или мир, промена на граници или европски начин, односно зачувување на постоечките граници и создавање добри односи меѓу државите и заедниците, засновани на европски и демократски принципи, посочува косовскиот аналитичар.

Додава дека оваа конјуктура во моментов е глобална и останува на малите народи и држави да одлучат или да се спротивстават.

-Според мене, разрешница на оваа ситуација ќе имаме дури по американските претседателски избори. Курти и Рама се на различни позиции по ова прашање, а „мешањето“ на Курти во С.Македонија е всушност повеќе меѓуалбанско отколку меѓународно, повеќе демократско отколку етничко.

-Србија се обидува да ги плаши Македонците со Курти, иако всушност опасноста за вашата земја воопшто не е косовскиот премиер, дециден е соговорникот.

Аналитичарот Леон Духанај исто така порачува дека нашето историско минато, како и сегашноста, докажаа и докажуваат дека апелите засновани на екстремен национализам всушност не му служат на народот од кој потекнуваат. Во разговор за „Локално“ вели дека овие слогани често се користеа за покривање на дефицитот во способноста за добро владеење со државата и граѓаните.

Леон Духанај

Како што посочува, честопати се случувало секој политичар што ги користел како такви со националистички идеи да нанесе голема штета на сопствената нација.

-Господинот Курти, сè што прави, го прави во служба на неговата лична кауза, која според мене веќе не е здрава, а уште помалку е од албанскиот национален интерес. Курти го испроба истиот пристап и во Албанија, со единствена цел да се бори против албанскиот премиер Рама, не за интересите на Албанија и Албанците, туку за сопствената агенда за поделба и нивно распаѓање.

Дури и пристапот до Северна Македонија нема друга цел освен борбата против албанската кауза, да биде фактор на стабилност во Северна Македонија, во интерес на државата и нејзините евроатлантски интеграции, смета Духанај.

Како што истакнува, Курти направи толку многу за да го тргне Косово од патот на евроатлантските интеграции што го стави под санкции.

-Тврдењето дека се борат за „Голема Албанија“, што сметам дека е антиалбанска парола, соработувајќи со агенциите на Ердоган во Македонија, не е ништо друго освен агресија врз самите Албанци, но и кон другите граѓани во Република Северна Македонија, со целта на стагнација на нивниот интегративен пат.

На Северна Македонија, Косово и на целиот регион им треба визионерски политичар кој гледа заедничка иднина во Европската Унија, а не политичар кој мрази секого и на крајот себе си, дециден е соговорникот од Приштина.

Колку што има инвестиции за ориентација на регионот кон евроатлантските интеграции, додава тој, толку има, ако не и повеќе, инвестиции за негово распаѓање, а за жал партии и организации кои му служат на тој распад постојат во сите држави од регионот и во сите соодветни народи.

-На целиот регион му требаат јасни европски идеи, во спротивно нема да успееме во ниту една агенда што навистина не интересира, заклучува Духанај во својата анализа.

Н.П.

Слични содржини