Лечиќ без коментар за обвинувањата на Исаковиќ

од Vladimir Zorba

По тврдењето на актерката Мерима Исаковиќ дека Бранислав Лешиќ ја силувал, актерот сè уште не се огласил во јавноста.

Откако актерката Мерима Исаковиќ јавно го обвини Бранислав Лечиќ за силување, редакцијата на Б92.нет се обидела да добие коментар од актерот во врска со новото обвинување, но тој не одговарал на телефон.

Исто така, Лечиќ не се огласил на социјалните мрежи, за разлика од претходниот пат, кога, кратко по изјавата на актерката Даниела Штајнфелд дека нејзиниот „драг колега“ ја силувал во мај 2012 година, Лечиќ за медиумите изјави: „Морам да добијам официјални информации, ќе дадам коментар после тоа“.

Тој веднаш рече дека обвинението на Даниела Штајнфелд против него е „најодвратната лага“ и дека тој „апсолутно ги почитува законите и правните институции на оваа држава“.

Потоа, Лечиќ се огласи на својот профил на Твитер, напиша кратко: „Луѓе, полека!“. Тој и се обрати на јавноста со 16-минутно видео, во кое рече дека „и тој има душа и дека во него има жена која исто така била силувана“.

Конечно, откако даде изјава до Обвинителството во текот на денот, Лечиќ рече дека повеќе нема да се огласува во медиумите, но уште вечерта објави видео порака на својот Фејсбук профил.

„Само за моите сопартијци и сите оние кои останаа со мене затоа што знаат дека Лечиќ може да лекува, а не да труе и да силува на кој било начин. Поминав полиграф“.

Овојпат, за разлика од првиот, Лечиќ нема коментари.

loading...

Слични содржини