Леден бран на северот на Европа, во овие земји температурата се спушти до минус 40 степени

од Stefanija Kuzmanovska
178 прегледи

Финска и Шведска ги забележаа своите најниски температури во зимата денеска, откако живата падна и до 40 степени под нулата како резултат на студениот бран во нордискиот регион.

Во Никалуокта, мало село населено со домородните Сами во северна Шведска, термометарот рано утрово покажал минус 41,6 степени, објави шведскиот јавен радиодифузен сервис SVT.

„Ова е најстудената температура што ја имавме досега оваа зима и ќе продолжи да биде многу студено на север“, додава медиумот.

Железничките оператори во Шведска соопштија дека студот предизвикал значителни проблеми во железничкиот сообраќај на северот, меѓу другото.

Шведскиот метеоролошки и хидролошки институт извести за температури од минус 30 степени на неколку локации во северна Шведска.

Предупредување за снег и ветер беше издадено и за централна и јужна Шведска, велејќи дека снежните врнежи во среда во комбинација со ветерот може да предизвикаат проблеми. Неговото второ предупредување по ред е на сила од полноќ до среда.

Во соседна Финска, зимски рекорд е поставен во северозападниот град Иливјеска, каде температурата рано утрово се спушти на минус 37,8 степени.

На неколку локации во регионот на Арктичката Лапонија се забележани температури од минус 30 степени. Главниот град на Финска, Хелсинки, исто така беше зафатен од ладен бран, а температурите се очекува да се движат меѓу минус 15 и минус 20 степени оваа недела.

Финскиот метеоролошки институт издаде предупредување за значително студено време кое ќе преовладува во земјата оваа недела, а прогнозираните температури ќе надминат минус 40 степени во делови од земјата.

Дел од автопатот Е18 во јужна Норвешка е затворен поради временските неприлики, соопшти полицијата.

Во Данска, клучен мост е затворен за возила со лесни приколки поради силните ветрови кои можат да влијаат на возењето, соопшти данската управа за патишта.

Слични содржини