Маск: Многумина ќе настрадаат обидувајќи се да го посетат Марс

од Nikola Popovski

Елон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот и некој што се залага за населување на Марс, верува дека голем број луѓе ќе умрат обидувајќи се да одат на оваа планета.

„Тоа е многу незгодно и долго патување. Можеби нема да се вратите живи. Во моментов не сакаме никој да патува на таа планета, туку само оние кои навистина го сакаат тоа“, рече тој.

Маск се осврнал и на она што досега го постигнал во обид да истражи други планети. Тој го основал SpaceX за да населува луѓе од Земјата на Марс. Компанијата во моментов тестира возило наречено „Starship“, а Маск се надева дека ќе биде можно да го посети Марс. Тој очекува дека ќе овозможи тежок пат, на кој никој нема да биде усмртен, пренесува Си-Ен-Ен.

Маск претходно предупредуваше на опасностите од овој вид патувања. На онлајн-конференција во август минатата година, тој рече дека постои голема можност некој да настрада на почетокот на патувањето.

Да претпоставиме дека несреќи со фатални исходи се случиле за време на истражување и обиди за контрола на вселената. За време на тестирањето на програмата Аполо на НАСА, тројца астронаути загинаа во пожар, додека 14 астронаути загинаа во вселенскиот шатл Колумбија и Спејс шатл Челинџер.

Маск, кој е и шеф на компанијата Тесла, посочи дека се надева дека ќе живее на Марс во одреден момент, но не објави дека ќе има некои обиди да се насели оваа планета.

loading...

Слични содржини