Меѓу ослободените Палестинци има многу тинејџери: Ја напаѓале војската, фрлале бомби

од Stefanija Kuzmanovska
177 прегледи

Триесет и девет палестински тинејџери и жени беа ослободени од израелските затвори во саботата, откако се чинеше дека договорот за прекин на огнот е загрозен. Тие беа ослободени како дел од договорот со кој беа вратени 26 израелски заложници земени на 7 октомври. Вкупниот број на ослободени Палестинци од почетокот на привремениот прекин на огнот е 78, пишува Би-Би-Си.

Еден од ослободените Палестинци, Мохамад дар-Дарвиш (17), изјавил дека „му се врти од среќа“ што се враќа дома. Размената беше одложена откако Хамас го обвини Израел дека ја менува договорената листа на затвореници кои треба да бидат ослободени.

Хамас, исто така, рече дека нема доволно пратки со хуманитарна помош загарантиран пристап до Газа според договорот, но испораката е извршена по посредство во последен момент на Катар и Египет.

Израел негираше дека ги прекршил условите од договорот, кој денеска влезе во четвртиот ден. Во саботата вечерта, толпа луѓе – вклучително и некои со зелено знаме на Хамас – го поздравија автобусот со ослободените Палестинци додека се движеше низ Западниот Брег, каде што првично беа вратени затворениците.

Меѓу нив имало шест жени, додека сите други биле на возраст под 18 години. Меѓу нив бил и Мохамад дар-Дарвиш, кој седум месеци бил држен во израелски затвор под обвинение дека фрлил бензинска бомба врз војниците. Тој ги негира обвинувањата.

Слични содржини