Милијардер, медиумски магнат, политичар, најпознат по „бунга бунга“ забавите: Кој беше Силвио Берлускони?

од Stefanija Kuzmanovska

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони почина денеска во 9:30 часот во болница во Милано на 86-годишна возраст, јавија италијанските медиуми.

Како што пренесува La Stampa, лидерот на партијата „Форца Италија“ во петокот бил примен во болницата Сан Рафал, а во последните неколку години неколку пати бил хоспитализиран.

Во јануари 2022 година се лекуваше од сериозна инфекција на уринарниот тракт, а во септември 2020 година беше под лекарски надзор поради пневмонија предизвикана од коронавирусот.

Берлускони е роден на 29 септември 1936 година. Тој беше милијардер, медиумски тајкун, па дури и четирикратен премиер на Италија.

Беше лидер на политичкото движење „Форца Италија“

Берлускони беше премиер кратко време (седум месеци) во 1994 година. Во 2001 година повторно беше назначен на истата функција. Втората влада на Берлускони е најдолгата во историјата на Италијанската Република. На 20 април 2005 година, Берлускони понуди оставка на својата влада по поразот на регионалните избори и внатрешните проблеми во коалицијата. На 23 април 2005 година формираше нова влада без поголеми промени во нејзиниот состав.

На парламентарните избори во април 2006 година, коалицијата на Силвио Берлускони загуби од левата коалиција на Романо Проди. Победата беше многу тесна (0,11 отсто), па Берлускони долго време ги оспоруваше резултатите од изборите и на крајот поднесе оставка на почетокот на мај.

Сепак, владата на Проди ќе го загуби парламентарното мнозинство, а централнодесничарската коалиција на Берлускони ќе победи на изборите во 2008 година.

Берлускони во 2011 година поднесе оставка до претседателот на Италија Џорџо Наполитано, откако го загуби парламентарното мнозинство и големата економска криза што ја снајде земјата.

Тој исто така беше сопственик и основач на медиумски компании. Според магазинот „Форбс“, Силвио Берлускони бил најбогатиот човек во Италија со имот вреден 12.000.000.000 долари во 2005 година, а во исто време и 25-ти најбогат човек во светот.

Тој исто така беше претседател на фудбалскиот клуб ФК Милан помеѓу 1986 и 2004 година.

Се врати во Сенатот на италијанскиот парламент по општите избори во септември минатата година.

„Бунга бунга“ забави и јавен приватен живот

Надвор од политиката, Берлускони беше на насловните страници за неговиот приватен живот, кој често беше многу јавен.

Берлускони не криеше дека сака помлади жени. Неговата најнова партнерка, партиската колешка Марта Фасцина, е повеќе од 50 години помлада од него. Познато е дека користел трансплантација на коса и пластични операции за да изгледа помладо.

Тој ја запознал својата втора сопруга Вероника Ларио, откако таа играла топлес во претстава. Таа повеќепати јавно ја изразуваше својата фрустрација од однесувањето на нејзиниот сопруг кон младите жени.

Таа поднесе барање за развод откако нејзиниот сопруг беше фотографиран на 18-тиот роденден на манекенката Ноеми Летиција.

Неговиот најнезаборавен скандал беа наводните „бунга бунга“ забави во неговата палата.

Тој беше обвинет за поткуп на 24 лица, главно млади гостинки на неговите „бунга бунга“ забави, во судскиот процес во кој беше обвинет дека платил за секс со 17-годишна танчерка од Мароко во ноќен клуб.

На крајот, се покажа дека во 2010 година, кога Берлускони беше премиер, тој се јавил во полициската станица и побарал ослободување на 17-годишната Карима „Руби“ Ел Махруг, познат како Руби, крадецот на срцата, која била уапсена за кражба. Таа беше и регистрирана гостинка на „бунга бунга“ забавите.

Италијанските медиуми објавија дека премиерот тврдел дека девојчето е внука на египетскиот претседател, а тој се обидувал да избегне дипломатски инцидент.

Берлускони беше прогласен за виновен за тоа што ѝ платил за секс и злоупотреба на власта во 2013 година – но таа пресуда беше поништена следната година.

Од своја страна, Берлускони отсекогаш ги отфрлал тврдењата дека плаќал на која било жена за секс, но и признаваше дека „не е светец“.

Слични содржини