Можете да добиете биткоин, ако користите Twitter

од Vladimir Zorba

Aмериканската платформа за микроблогирање Twitter воведува функција која им овозможува на корисниците финансиски да ги поддржуваат сопствениците на нивните омилени сметки ширум светот. На овој начин, корисниците можат да им помогнат на креаторите на нивната омилена содржина на Интернет.
Сметките што се подготвени да добијат такви „бакшиши“ може да се идентификуваат по симболот на банкнотата до копчето „следи“. Функцијата првично ќе биде воведена за iPhone, а верзија за уреди со Android треба да следи за неколку недели, објави Twitter во четвртокот.

Самата компанија нема сама да ги обработува трансферите, туку ќе им дозволи на сметките да интегрираат даватели на платежни услуги на кои потоа корисниците се пренасочуваат. Со способноста да заработат преку функцијата „бакшиш“, Twitter се обидува да ја пополни празнината што ги натера корисниците да прибегнат кон други услуги како што е Patreon.

Можни се и плаќања во криптовалути како што е биткоин.

„Ова е најдобро решение за региони каде што понудата на банкарски услуги е слаба“, рече менаџерот на Twitter, Естер Крафорд, одговорен за проектот, цитиран во соопштението за печатот.

Twitter не зема никаков удел од парите испратени преку функцијата.
Интеграцијата на биткоин во функцијата Twitter е тешко изненадувачка, имајќи предвид дека извршниот директор Џек Дорси е еден од најискрените поддржувачи на криптовалутата, потсетува „CNBC“.

Само во последните неколку месеци, Дорси на Twitter напиша дека се обидува да се справи со проблемот со „рударството“ на биткоин. Тој рече дека не мисли дека има нешто поважно од работата на биткоин и дури рече дека има надежи дека биткоинот ќе донесе светски мир.

Покрај тоа, Twitter експериментира со иновации што треба да ги направат секојдневните пораки побезбедни. Овие иновации вклучуваат подобрен филтер за спам – како и функција што може автоматски да блокира сметки слични на оние што корисникот веќе ги блокирал. Исто така, треба да биде полесно и ненаметливо „да престанете да следите“ сметки.

Менаџерот на производи, Каивон Бакепур нагласува дека Twitter ќе го забрза темпото на иновации, а исто така и побрзо ќе се ослободи од непопуларните карактеристики.

„Нема да видите како се држиме до работи што не функционираат“, рече тој.

Уште во јули, Twitter објави дека неговиот експеримент со твитови што исчезнуваат, пропаднал за помалку од една година. Таканаречените Fleets, кои беа воведени во ноември минатата година, не ги натераа корисниците да објавуваат повеќе во услугата, како што првично се надеваше Twitter.

Покрај тоа, Twitter во четвртокот објави дека експериментира со функција што ќе им овозможи на корисниците да ги проверат и да ги покажат своите колекции на дигитални средства NFT на социјалната мрежа. Компанијата не даде многу детали за овој блокчејн проект, но рече дека тоа е уште еден начин за поддршка на креаторите кои прават дигитална уметност.

Twitter објави и дека планира да започне фонд за креатори кои ќе бидат домаќини на аудио простории во Spaces, како начин за стимулирање на повеќе аудио настани во живо. Минатата година, компанијата го претстави Spaces, функција која им овозможува на корисниците да слушаат и да разговараат со други луѓе во виртуелни простории само со звук. Компанијата се надева дека претстојниот фонд ќе поттикне повеќе корисници да спроведуваат аудио настани во живо на Twitter.

Слични содржини