Надал половина час играше тај-брејк, Шаповалов во три сета го шокираше Зверев

од Vladimir Zorba

РАФАЕЛ НАДАЛ продолжува со одличните игри на Австралија Опен. Неуништливиот Шпанец во осминафиналето повторно во три сета го победи Адријан Манарино со 7:6, 6:2, 6:2, иако првиот сет беше многу изедначен. Французинот ја имаше единствената брејк топка, при 5:5, но не ја искористи.

Манарино поведе со 4-2 во тај-брејкот, но го загуби по дури 30 поени. Решавачкиот гем траеше 28 минути, а на крајот Надал го доби со 16:14. Манарино имаше четири сет-топки, а Рафа ја искористи седмата, со што целосно го скрши Манарино. Тој немаше премногу шанси во следните два сета. Неговиот последен обид беше во третиот сет, кога го врати брејкот за 1:1, но го загуби во следниот гем и приказната беше завршена.

Рафа во четвртфиналето ќе игра против Денис Шаповалов, кој во три сета го шокираше Александар Зверев. Иако Зверев беше голем фаворит, Канаѓанецот се врати фантастично и по два и пол часа игра победи со 6:3, 7:6, 6:3. Зверев имаше 5:3 во вториот сет и сервис за сет, во тај-брејкот Шаповалов водеше со 5:1, а Зверев се врати на 5:6, но го загуби сетот, а веднаш на почетокот на третиот загуби на свој сервис.

Слични содржини