Нетанјаху се заблагодари за поддршката на Израел, на списокот земји и С.Македонија

од Vladimir Zorba

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска им се заблагодари на Твитер на земјите кои го поддржаа Израел во последните судири со Палестинците, вклучително и три земји од Западен Балкан.

„Ви благодарам што решително стоите покрај Израел и го поддржувате нашето право на самоодбрана од терористички напади“, напиша Нетанјаху на својот официјален профил на Твитер, како што објави Ал Џезира.

Тој ги објави знамињата на земјите за кои тврди дека ги поддржува израелските напади врз Појасот Газа и на Западниот брег, а меѓу 25-те земји, на второ место, веднаш зад знамето на САД, е знамето на Албанија, петто е знаме на Босна и Херцеговина, а 21 е знамето на Северна Македонија.

Објавата на Нетанјаху предизвика многу реакции, најмногу од индиски корисници кои му замерија на израелскиот премиер што не ја спомна нивната земја меѓу оние кои ги поддржуваат израелските операции

Објавата има повеќе од 19.000 одговори и 43.000 „лајкови“.

Слични содржини