Актуелно
Почетна / Сцена / Обвинителите го опишале Вајнштајн како „силувач“

Обвинителите го опишале Вајнштајн како „силувач“

Њујоршките обвинители во средата започнале да ги изнесуваат обвинувањата против Харви Вајнштајн, опишувајќи го поранешниот филмски продуцент како силувач.

 

– Човекот кој седи овде не беше само холивудски моќник, беше силувач – рекла заменичката на државниот адвокат Меган Хаст во воведниот збор пред судот на Менхетен.

– Жените за своте трауми ќутеле со години. Се чувствувале мали и безначајни во однос на холивудскиот моник каков што станал Харви Вајнштајн – додала

Обвинителите воведните зборови ги изнеле пред поротата од седум мажи и пет жени во судницата на Менхетен. Доколку биде осуден, некогашниот моќен холивудски продуцент го чека доживотен затвор. Судењето започна на 6 јануари и би можело да трае шест недели.

Вајнштајн се произнесе дека не е виновен по обвиненијата за напаствување на две жени.

Од 2017 година повеќе од 80 жени го обвинија Вајнштајн за сексуални напади што го поткрена движењето #MeToo во кои жените изнесуваа јавни обвинувања против моќните луѓе во деловниот све, како и во светот на забавата и политиката.

loading...