Одбојкарите на Македонија се пласираа на ЕП

од Vladimir Zorba

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја совлада Турција со 3:1 во сетови и обезбеди пласман на Европското првенство.

За одбојкарите ова ќе биде втор настап на континенталното натпреварување кое годинава ќе се игра во Полска, Чешка, Естонија и Финска.

Вечерва во „Борис Трајковски“ одигравме одличен натпревар, предводени од извонредните Никола Ѓорѓиев и Александар Љафтов и на крајот заслужено се радувавме.

Љафтов забележа 23 поени, а капитенот Никола Ѓорѓиев имаше 24.

Одбојкарите завршуваат во групата со девет бода и сет-количник од 10-5, а пред нас се уште се Турција со 10-4.

Македонија на Европско првенство одиме како една од петте најдобри второпласирани селекции од седумте групи.

loading...

Слични содржини