Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Ова не очекува кога ќе се судрат сезонскиот грип и короната: Д-р Ана Глигиќ изнесе алармантно предупредување

Ова не очекува кога ќе се судрат сезонскиот грип и короната: Д-р Ана Глигиќ изнесе алармантно предупредување

Не е исклучено да се бориме со оваа болест наречена коронавирус две или три години, но животот мора да продолжи – смета познатата докторка Ана Глигиќ.

Животот мора да се врати во нормала. Затоа што ако продолжиме да живееме со овој товар, ќе следи катастрофа, како психолошки, така и економски. Сепак, мора да бидеме свесни дека ковид-19 никогаш нема да исчезне од нашето опкружување – вели д-р Глигиќ, виролог и поранешен шеф на лабораторијата во Институтот „Торлак“.

Ваквите вируси, додава таа во интервју за „Политика“, единствено нешто од природата може да ги натера да исчезнат.

Затоа ќе мораме да го сфатиме. Ова значи дека вирусот ќе мора да се шири преку нас или ќе добиеме вакцина. Но, којзнае кога ќе се појави вакцината. Многу е тешко да се предвиди нешто само неколку месеци по појавата на нов вирус. Кога работев, ми требаа две или три години за да идентификувам вирус со помош на универзитетот Јеил во САД. Мора да го фатиме Ковид-19 по опашката и главата, фигуративно кажано – вели д-р Глигиќ, светски познат научник, кој во седумдесеттите години на минатиот век беше на чело на тимот што го изолира вирусот на сипаници или вариола вера.

Не е исклучена борбата да трае уште две или три години

Коментирајќи ги предвидувањата дека ќе се бориме со оваа болест две или три години, таа вели дека не е исклучено, но дека вирусот нема да има толку силен интензитет кога ќе помине овој бран.

На прашањето дали и се чини дека вирусот можеби мутирал, таа рече дека ги проучувала публикациите на кои работела во врска со други природни жаришни вируси и дека според сите карактеристики епидемиите се појавуваат во три пикови.

Вирусот веројатно мутира

Тоа значи, се појавуваат, па паѓа интензитетот, па мислите дека сè е готово, а потоа епидемијата повторно избива. Тековната состојба одговара на тоа. Вирусот веројатно мутира, но бидејќи немаме свое истражување – не можеме да го кажеме тоа. Сепак, нема друго објаснување. Мислам дека се случуваат некои мутации. Имам некои информации за тоа, но не ми е дозволено да зборувам за тоа јавно. Го слушав обраќањето на Тања Јовановиќ, продекан од Медицинскиот факултет во Белград, која рече дека тие работат на тој вирус и дека се евидентирани мали, ситни точкасти промени на геномот, но дека тие не знаат колку влијаат на промената на самиот вирус. Тие имаат добро развиени техники p-si-ar и знаат многу.

На заклучок дека некои лекари веруваат дека покрај ковид-19, постојат и други вируси кои даваат слични симптоми, д-р Глигиќ вели дека некои пациенти завршуваат на Клиниката за инфективни болести со симптоми на респираторни инфекции и дека не е ковид-19.

Виролозите треба да ги добијат овие материјали и да ги тестираат луѓето за други респираторни вируси. Затоа што не треба да заборавиме на други болести како што е вирусот Западен Нил, кои се пренесуваат од комарци. Епидемијата на таа болест беше во 2011 година и сега е време да се појави уште една епидемија. Со други дијагнози треба да бидат потврдени и други коронавируси, како што се аденовирусите. Сега сето тоа е измешано. Пациентите кои немаат корона, но имаат различно заболување, им е потребен различен третман – вели д-р Глигиќ.

Она што нè чека во судирот на короната и грипот

На прашањето што ќе се случи на есен или зима ако Ковид-19 „повторно се разбуди“ во исто време, а се појават грип, славната докторка очекува дека ќе има многу проблеми.

Ќе има многу проблеми. Постојат некои кои мислат дека ова ќе доведе до рекомбинација на вируси, но тоа не е точно затоа што ова се сосема различни вируси. Здравствените установи ќе треба да направат многу серолошки тестови за да видат што е во прашање. Секогаш се штеди на тие тестови на антигени и тоа не смее да се случи. Треба да се има предвид дека клиничката слика на ковид-19 и грипот не е иста – вели таа.

За ширењето на вирусот преку воздухот: „Па, ако се бакнувавме и плукавме едни на други, не би било вака“

Светските истражувања покажуваат дека овој вирус се пренесува и преку воздухот, со оглед дека многумина кои тврдат дека не биле во контакт со заразени лица се разболеле. Колку е вистината во тоа?

Од самиот почеток, ми беше чудно колку многу луѓе се заразиле толку брзо. Се сеќавам дека велев „па ако се бакнувавме и плукавме едни на други, не би било вака“. Ако некој што е заразен е пред лице и кивне, тој му пренесува мали и големи капки на вирусот на тоа лице. Ако кивне, и нема никој пред него, вирусот се искашлува на површината што е таму, на пример на мебелот. Вирусот останува таму, следната личност доаѓа, тоа го допира и ги допира очите, носот или устата и автоматски се заразува. Вирусот кога ќе падне на површината се суши. Ако некој помине или ја избрише прашината, тој може да ја „крене“ во воздухот, лицето може да го вдише и тој тогаш ќе ја започне својата репродукција во телото. Па, експертите во лабораторијата го сушат вирусот за да го задржат долго време. Кога исушениот вирус доаѓа во контакт со влажна околина, како што е респираторниот тракт, тогаш тој оживува. Поради сето ова, важно е луѓето да носат маски на вистински начин, а не да ги соблечат и да ги носат во рацете и повторно да ги ставаат. На тој начин, некој може да го добие вирусот – објасни д-р Глигиќ.

loading...