Папата Франциск се сретна со група трансродови лица

од Stefanija Kuzmanovska

Папата Франциск се сретна со четвртата група трансродови лица кои нашле засолниште во римската црква, објави денеска ватиканскиот весник „Осетваторе Романо“.

Весникот наведува дека средбата се одржала вчера на маргините на неделната аудиенција на Папата, пренесе АП.

Сестра Женевиев Жанингрос и свештеникот Андреа Конокија изјавија дека пречекот на папата им донесе надеж на гостите.

Слични содржини