Папата Франциск се сретна со шиитскиoт имам ал-Систани

од Vladimir Zorba

Папата Франциск и врховниот ирачки шиитски имам Али ал-Систани во саботата (6-ти март) испратија силна порака за мирен соживот, повикувајќи ги муслиманите во арапската нација, исцрпена од војна, да го прифатат долго исцрпеното христијанско малцинство во Ирак за време на историскиот состанок во светиот град Наџаф.

Нивната средба во светиот град Наџаф, за време на ризичната турнеја на папата во Ирак, е прва средба на папата со шиитски имам на толку висока позиција.

По состанокот, Ал-Систани, една од најважните личности на шиитскиот ислам, ги повика светските лидери да ги држи одговорни големите сили и да преовладат мудроста и разумот над војната.

Папата исто така ги повика верските заедници да работат заедно.

Тој ја истакна важноста на соработката и пријателството меѓу верските заедници „така што, негувајќи меѓусебно почитување и дијалог, можеме да придонесеме за доброто на Ирак и регионот“, соопшти Ватикан во изјавата по средбата, која траеше околу 45 минути.

84-годишниот папа ги посети претежно муслиманските земји, вклучувајќи ги Турција, Јордан, Египет, Бангладеш, Азербејџан, Обединетите Арапски Емирати и палестинските територии, користејќи ги овие патувања за повик за меѓуверски дијалог.

Ал-Систани во изјавата рече: „Верското и духовното раководство мора да игра голема улога во запирање на трагедијата … и да ги охрабри страните, особено големите сили, да ги надминат мудроста и разумот и да го избришат јазикот на војната“.

Големите сили „не смеат да го спонзорираат сопствениот интерес на штета на правото на луѓето да живеат во слобода и достоинство“, рече тој, додавајќи дека христијаните треба да живеат како сите Ирачани во мир и соживот.

loading...

Слични содржини