Пет клучни витамини кои треба да се земаат во зима

од Stefanija Kuzmanovska

Ако во зимските месеци чувствувате дека сте нерасположени, сте уморни, раздразливи и тешко станувате наутро, можеби го имате она што се нарекува сезонско афективно растројство. Здравствените експерти препорачуваат физичка активност, топла храна и пијалоци и пробување нови хобија како некои од начините за борба против овие симптоми, но се препорачуваат и специфични витамини за борба против симптомите на замор и подобрување на мрачното зимско расположение.

Кога сте малаксани и уморни, земете магнезиум
Магнезиумот помага во производството на примарна енергија во нашите клетки и е клучен за енергетскиот метаболизам. Освен тоа, недоволната количина на магнезиум може да го зголеми чувството на замор.

За зголемување на енергијата, земете витамин Б12
Ако имате недостаток на витамин Б12, земањето може да ви помогне да ги зголемите нивоата на енергија и да се чувствувате ревитализирани. Исто така, го поддржува нашиот нервен и дигестивен систем додека ги одржува здрави нашите крвни клетки.

Ако имате недостаток на Б12, може да почувствувате симптоми како што се замор, чувство на слабост, отежнато дишење и главоболки. Витаминот Б12 природно може да се најде и во месото, рибата, јајцата и млечните производи.

Земете витамин Ц за зајакнување на имунитетот
Секако, со постудените месеци доаѓаат и сезонските болести како настинка и грип. Витаминот Ц е неопходен во текот на овие месеци за одржување на имунолошкиот систем, како и за спречување и намалување на воспалението.

Земете омега 3 за да го подобрите вашето расположение
Омега 3 може да ви помогне да го добиете малото засилување што ви треба и може позитивно да влијае на расположението.

Омега 3 обично се наоѓа во морската храна, јаткастите плодови и семките, сите намирници кои помалку ги консумираме во постудените месеци поради сезонските промени и достапноста на риба.

Сепак, важно е да се напомене дека нашите тела не можат природно да произведуваат омега 3 како што е случај за другите витамини, па затоа земањето додатоци, особено во овој период од годината, е клучно.

Подобрете го вашето здравје со витамин Д
Витаминот Д е „сончев витамин“ и многу повеќе го добиваме природно од сончевата светлина во текот на топлите месеци. Се разбира, во текот на есента и зимата, гледаме многу помалку сончева светлина и, како резултат на тоа, сме изложени на ризик од недостаток на витамин Д.

Не само што е од витално значење за нашето здравје, витаминот Д е исто така суштински за одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем и нивото на калциум во крвта. Ова е важно за одржување на здрави коски, заби и мускули.

Иако витамините можат да бидат корисни во зајакнувањето на нашите тела, ако се борите со вашето ментално здравје оваа зима и тоа влијае на вашиот секојдневен живот, најдобро е да разговарате со вашиот општ лекар кој може да ви понуди дополнителна поддршка.

Слични содржини