Почна обуката на украинските пилоти на Ф-16, Столтенберг ја поздрави одлуката на земјите од НАТО

од Stefanija Kuzmanovska
217 прегледи

Неколку земји од НАТО објавија дека започнале со обука на украински воени пилоти за управување со модерни борбени авиони, како што е Ф-16, што отвора можност да се разгледа одлуката за нивна испорака во Украина кога пилотите ќе бидат подготвени за тоа, објави денеска „Ункринформ“.

Оваа вест ја пренесе генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред состанокот на министрите за одбрана на земјите од НАТО во Брисел.

„Ја поздравувам одлуката на неколку земји од НАТО да обезбедат обука за украинските пилоти“, рече тој.

Тој, исто така, ја пофали Данска за водечката улога во спроведувањето на овој договор, нудејќи им на украинските пилоти да продолжат да обезбедуваат значајна улога за Украина.

„Прерано е да се каже точно кога ќе биде донесена оваа одлука. Но, фактот што обуката започна ни дава можност да донесеме и одлуки за испораката на авионите, а потоа пилотите ќе можат да управуваат со нив“, посочи Столтенберг.

Тој додаде дека го посетил Вашингтон претходно оваа недела за да разговара со американскиот претседател за подготовките за самитот на НАТО во Вилнус (11-12 јули).

Меѓу главните теми на овие преговори беше помошта за Украина, потребата од зајакнување на инвестициите во одбраната на НАТО и некои други прашања за Алијансата.

Во Брисел денеска почна дводневниот министерски состанок на НАТО, а главна тема ќе биде продолжувањето на помошта за Украина.

Слични содржини