Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Популарни туристички дестинации без кои останавме последниве пет години

Популарни туристички дестинации без кои останавме последниве пет години

Kога минатата година голем пожар го зафати бисерот на готската архитектура, целиот свет анеме. Тажно е кога толку стара градба ги преживеала сите војни и револуции, но не и 21 век. Секојндевно губиме убави мести, иако светот има средства да ги заштити.

Порталот BrightSide ги претстави убавите архитектонски и природни убавини кои ги изгубивме во последниве пет години, со надеж дека во иднина ќе се потрудиме да ги спасиме оние кои останаа.

1. Богородичната црква, Париз

Кога огнот ја зафати Нотр Дам, светот беше шокиран и тој настан прерасна во трагедија за секој Французин.

Ремек делото на француската готска архитектура беше опожарено на 15 мај 2019 година. Според полицискиот извештај, пожарот започнал од средината на кровот на самата катедрала. Причините се истражуваат.

Во својата историја Норт Дам претставуваше религиски, културен и образовен центар на Франција и целиот свет. Беше инспирација за некои од најистакнатите уметници.

2. Легзира Бич, Сиди Ифни, Мароко

Преубавио премин на Легзира Бич беше симбол на Мароко, се додека не беше уништено во 2016 година. Се што остана од ова обележје кое привлекуваше илјадници туристи е куп капења и прав.

Неколку месеци пред трагедијата, луѓето забележале пукнатини, како и камења кои биле паднати на земјата. Жителите ја обвинуваат власта поради овој колапс. Сметаат дека тие можеле да придонесат за да ја спасат.

3. Temple of Bel, Сирија

View this post on Instagram

The destruction of cultural heritage is a crime. It took a long time before the seeds of the idea of immunity for cultural property in times of war grew into a historic decision. It was only in 2017 that the international community demonstrated its political determination to protect cultural heritage, when Resolution 2347 of the UN Security Council formally recognized that the defence of cultural heritage is imperative for security. This marked a new global consciousness of the role that culture plays in maintaining security. As geopolitical tensions are reaching their highest level this century, let us #ProtectHeritage! Photo: Before and after photographs of the Temple of Bel, one of the most iconic monuments in Palmyra (Syria), destroyed by ISIS in August 2015. © Joseph Ed/AFP . . . . #WorldHeritage #culture #UNESCO #Heritage #ProtectHeritage #CulturalHeritage #Palmyra #TempleofBel #Syria

A post shared by UNESCO (@unesco) on

Главниот храм Палмир е уништен во 2015 година за време на војната во Сирија. Temple of Bel беше еден од најважните храмови кој датира од 1 век. Се што е останато од него се два солба кои стојат среде рушевини.

Градот Палмир е под заштита на УНЕСКО, а во рушевните на древниот град исчезната уметност како и архитектура која датира од 1 и 2 век. Голем број на драгоцености на овој антички град се уништени за време на војната.

4. Националниот парк Џошуа Три, Калифорнија, САД

Националниот парк Џошуа Три е преубаво место кое може да се пофали со единствени пустински екосистем со нереални геолошки карактеристики и разни билки. Намалениот број ренџери кои се грижат за паркот доведе до вандализам.

Луѓето ги исекле дрвата, палеле оган, ги оштетиле стазити и испишувале графити насекаде низ паркот. Еден од надлежните смета дека на паркот ќе му бидат потребни меѓу 200-300 години да се опорави од штетата која му е нанесена за само неколку недели.

5. Малата сирена, Копенхаген, Данска

Скулптурата Малата сирена ја дизајниран Едвард Ериксен во 1909 година. За кратко време од нејзиното постоење била оштетувана и уништувана неколку пати. Убавата сирена два пати ја обезглавиле, останала без раце, ја боеле и цртале со графити.

6. Езерото Мекензи, Тасманија, Австралија

Во 2016 година Тасманија беше зафатена од големи пожари кои влијаеле врз едно од најсликовитите езера во регионот. Пожарите уништиле и ендемски видови билки кои не можат да се регенерираат.

7.National Trust Brimham Rocks, Северен Јоркшир, Англија

Не е тајна дека туризмот уништува познати обележја, но и понатаму останува нејасно зошто луѓето сакаат да уништат нешто што е старо 320 милиони години, во неколку секунти. Во 2018 година група тинејџери срушиле еден од камењата и тој се распарчил.

Оваа чудна карпа бил обликувана од дожд и ветар неколку милиони години, а поради некоја причина младите сметале дека е дозволиво да се уништо. Покрај тоа што физички уништиле национално богатство, тие ги изгравирале своите имиња на каменот кој се појавил и пред диносаурсите.

loading...