Поранешен српски пратеник скрши гласачка кутија: „Ова го мислам за референдумот“

од Vladimir Zorba

Срѓан Ного, поранешен српски пратеник, ја скршил гласачката кутија откако го ставил своето гласачко ливче на избирачкото место 35, општина Савски Венац. Како што е потврдено, тој е приведен и добил притвор до 48 часа.

Кога ја скрши кутијата, Ного се обратил до избирачкиот одбор: „Навистина се извинувам, се случи. Ова го мислам за референдумот“.

Видеото првично беше објавено на YouTube каналот на медиумската куќа SRBIN.info, а главниот уредник на тој портал Дејан Златановиќ потврди дека е автор на видеото.

На социјалните мрежи се прошири видеото на кое се гледа како Ного ја крши кутијата, а од Првото основно обвинителство потврдија дека ова видео е автентично.

По излегувањето од своето избирачко место, Ного за SRBIN.info изјави дека „вака мисли за референдумот што не се одржува на Косово, со кој практично се признава независноста на Косово и Метохија“. Тој додаде дека смета дека секој требало да го направи тоа што го направил.

„Тоа е мојот одговор до сите кои сакаат да го променат Уставот. Не го спроведувајте Уставот на цела територија на предавничкиот силеџија, срам за Александар Вучиќ и сите оние кои учествуваа во организирањето на референдумот и кои повикаа на референдум, срам за сите што го бојкотираа овој референдум! Срам и срам“, изјави во таа прилика Ного, кој додаде дека кршењето на гласачката кутија е негов личен политички чин.

Слични содржини