Руските милблогери со критики до Кремљ за нападот со дронови врз Москва

од Vladimir Zorba

Додека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да го минимизира нападот со беспилотни летала врз Москва за да избегне откривање на слабостите на одбраната и ограничените опции со кои располага Кремљ, „слободниот лет“ на дроновите над Москва предизвика негативни реакции во рускиот информативен простор.

Според извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, пратеникот на Московската Дума, Андреј Медведев, тврдеше дека украинските сили набрзина го извршиле нападот со беспилотно летало како дел од информативната операција со занемарливи кинетички ефекти.

Во исто време, одредени влијателни руски милблогери ги искористија нападите со беспилотни летала за да го критикуваат повлекувањето на Русија од областите Кијив, Чернихив и Суми во април 2022 година.

Целиот текст на следниот линк!

Слични содржини