Салах бара од Ливерпул огромна плата по блескавата игра против Ватфорд

од Vladimir Zorba

ЛИВЕРПУЛ вчера го совлада Ватфорд со 5-0 на гости во 8. коло од Премиер лигата и продолжи со одличната форма оваа сезона.

Роберто Фирмино постигна „хет-трик“, но прво име на натпреварот беше Мохамед Салах, кој го намести првиот гол на Бразилецот со брилијантна асистенција, а потоа погоди за 4:0 со ретко видена соло акција.

Египќанецот е во неверојатна форма. На десет натпревари во сите натпреварувања, тој постигна десет гола со четири асистенции, а пред почетокот на сезоната даде изјави дека би сакал да се обиде во друга лига.

Ливерпул сака да го продолжи договорот, кој трае до 2023 година, и да го изедначи до 2025 година, поради што неговиот менаџер Рами Абас пристигна во Англија. Тој вчера беше на натпреварот со Ватфорд, а Дејли Меил пишува дека веднаш отишол во Ливерпул и се сретнал со претставници на клубот.

Весникот тврди дека Абас бара 500.000 фунти неделна плата за својот играч, или 26 милиони фунти годишно, со што Египќанецот ќе биде убедливо најплатениот играч во Англија и еден од најплатените во светот.

Во моментов Салах заработува околу 10,5 милиони фунти по сезона и се очекува преговорите за нов договор да бидат завршени до крајот на оваа година.

Слични содржини