Се одмотува клопчето од аферата „Пегаз“: Макрон бил прислушуван од Мароко

од Nikola Popovski

Телефонот на францускиот претседател Емануел Макрон бил цел на можен надзор од Мароко во рамките на шпионската афера „Пегаз“, се вели во денешната статија на париски „Монд“.

Наводите во истрагата, објавени од 17 медиумски организации предводени од непрофитната новинарска група „Забранети приказни“ со седиште во Париз, велат дека шпионски софтвер, развиен и лиценциран на израелската компанија НСО, бил користен во обиди и успешни операции за хакирање на паметни телефони од страна на некои новинари и владини службеници.и активист за човекови права, пренесува Ројтерс.

НСО долго време беше обвинет за работа за авторитарни режими, но тој тврди дека нејзината софтверска програма е развиена со единствена цел за следење на криминалци и терористи.

Истражувачките новинари работеа врз основа на список на мрежата на Забранети приказни и невладината организација Амнести Интернешнл, и вклучија 50.000 телефонски броеви избрани од НСО од 2016 година за потенцијален мониторинг.

Слични содржини