Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Сервер се плаши дека Вучиќ и Тачи би можеле да постигнат договор што подразбира размена на територии

Сервер се плаши дека Вучиќ и Тачи би можеле да постигнат договор што подразбира размена на територии

Американскиот стручњак за Балканот, Даниел Сервер изрази страв дека српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот Хашим Тачи би можеле да постигнат договор што ќе вклучува размена на територии и народи и дека таквиот договор нема да има јавна поддршка и би ги дестабилизирал државите во регионот и на други места.


Во интервјуто објавено денес за порталот „Косев“, Сервер рече дека тој не тврди дека евентуален договор ќе вклучува размена на територии, но дека некои рекле дека се разговара, и дека во тој случај има „премногу чад за да нема пожар“.

Тој посочи дека некои американски претставници за Балканот, како што е претставникот на Претседателот на САД, Ричард Гренел, го негирале тоа, додека други, како што е претставникот на американскиот државен секретар, Метју Палмер, не го негирале тоа.

Тој верува дека договорот нема да биде лесен за постигнување.

„Мислам дека ќе биде многу, многу тешко да се постигне тоа. Едноставно не верувам дека Тачи е подготвен да го прифати она што ќе го понуди Србија затоа што не нуди три општини во јужна Србија и јас знам дека Вучиќ не е подготвен да го прифати она што Тачи е подготвен да го понуди, што не ја вклучува Северна Митровица“, рече Сервер.

Според него, за вклучените Американци, деталите не се важни, но потписот е важен. Не е важно дали е постигнат договор или писмо со намери, за нив, вели Сервер, само е важно да има церемонија во Белата куќа и дека американскиот претседател Доналд Трамп може да тврди дека направил големи меѓународни сензационални вести.

На прашањето дали е пореално да се очекува Вучиќ и Тачи да потпишат писмо со намери што тогаш би можело да го задоволи Трамп затоа што конечно ќе биде потпишано од обете страни, додека од друга страна сите проблеми би биле оставени на Европа да ги реши во наредните месеци и можеби години, Сервер оцени дека „постои реална можност за такво нешто“.

„Ова е манипулативна администрација и таа е способна за вакви измами. Јас остро се спротивставувам на каков било договор што вклучува поделба, јас се залагам за договор, едноставно не гледам голем договор како нешто што може да се постигне сега“, рече Сервер.

Тој додаде дека е загрижен што дури и потпишано писмо со намери за еден ден да биде потпишан договор, дека тој документ исто така ќе содржи размена на територии, иако призна дека не може да биде сигурен дека ќе биде така.

„Има толку многу договори што можат да се склучат, што нема да вклучуваат размена на територии, и тоа е моја надеж и барање, да се бараат договори во Косово, Србија и Америка што не вклучуваат размена на територии. Јас не сум против договорите, јас сум против размената на територии“, рече Сервер.

Американецот смета дека договорот за царина и трговија е добра идеја на Гренел, кој вели дека принудува економски договори и дека поддржува чекори во таа насока, пренесува „Косев“.

Тој посочи дека има многу работи што треба да се направат, како што е енергетскиот договор, дека треба да се состануваат началниците на воените генералштабови, да има поголема полициска соработка на границата, енергетскиот договор.

„Не сум против договорот, јас сум против договорот што ќе го дестабилизира Балканот, Грузија, можеби Молдавија и ќе му даде можност на Владимир Путин да се фали на штета на народот, како што е размената на територии, затоа што треба да се има предвид дека не се работи за размена на територии, но за размена на население. Овој вид договор ќе ги дестабилизира нештата и во Косово и во Србија. Мислам дека е можно тоа да се прелее на српското население јужно од Ибар и на албанското население кое не живее во Прешево, но живее во Србија. Може да се постигнат многу договори, но тие треба да се бараат“, рече тој.

Тој се спротивставува на тоа, како што рече, не само од принципите и ефектот врз Босна, Украина, Грузија, Македонија, туку затоа што не смета дека луѓето го сакаат тоа и дека тоа би можело да се потврди со референдуми во Косово и Србија.

На прашањето дали го задржува својот став дека верува дека размената на територии ќе биде вклучена во договорот, со оглед дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во неколку наврати негираше дека сака такво решение, Сервер одговори дека би бил многу среќен ако не згрешил.

„Мојата кампања во моментот е да избегнувам размена на територии. Доколку нема договор за размена на територии, би бил среќен, би бил подготвен лесно да ги пофалам, а пред само неколку минути го пофалив Гренел за принудувањето економски договори. И ако тој (Претседателот на Србија) искрено рече дека сака да оди во таа насока, јас целосно го поддржувам тоа, но нема сомнение дека тоа што тие го форсираат е поделба“, рече Сервер.

Како показател за тоа, тој го наведе неодамнешниот руски обид да се вклучи во дијалогот и американското добредојде во тоа.

Тој рече дека бил во кампањата против размената на територии заради принципот и вербата дека демократските општества можат да се однесуваат правилно кон малцинствата, за кои рече дека очекува од повоената Србија во однос на Албанците, а поради очекувањата, неговата поддршка за косовската независност дојде доцна.

Од друга страна, тој им припишува „страшна грешка“ на Албанците во истиот период, како резултат на лошиот третман кон Србите кои останаа.

loading...