ШОКАНТНИ СЦЕНИ во Либија: Морето постојано исфрла мртви, тела завиткани во ќебиња на улиците

од Vladimir Zorba
442 прегледи

Либискиот град Дерна и денеска продолжува да ги брои загинатите по разорните поплави кои однесоа цели населби и оставија илјадници мртви.

Повеќе од 5.300 луѓе загинаа откако две пукнати брани донесоа разорни поплави во источниот град Дерна. Најмалку 10.000 луѓе исчезнаа, а десетици илјади се раселени.

Официјалниот претставник на ОН рече дека и источните и западните влади побарале меѓународна помош и ги координираат напорите за помош на жртвите од поплавите. Меѓународно признатата Влада на национално единство (ГНУ) се наоѓа на запад од земјата во Триполи, а паралелна администрација функционира на исток, вклучувајќи ја и Дерна.

Европската комисија најави испраќање помош од Германија, Романија и Финска за овој приморски град во источна Либија, каде ситуацијата е драматична. Европската унија првично деблокираше помош од 500.000 евра, а Обединетото Кралство најави 1,16 милиони евра за задоволување на најитните потреби на Либијците.

Во Дерна, која во неделата беше погодена од бурата Даниел и предизвика пукање на брани, уништени се згради, однесени се мостови, потопени се цели населби и исчезнати се патишта, оставајќи го градот непрепознатлив.

Бројот на загинати продолжува да расте. Тела завиткани во ќебиња се наоѓаат на улиците, а други се натрупани во камиони на патот кон гробиштата. Мртви тела излегуваат од Средоземното Море од вторникот.

Властите стравуваат дека конечниот број на загинати би можел да биде многу поголем. Официјален претставник на Меѓународната федерација на здруженија на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC) објави „преголема“ бројка на загинати што може да изнесува илјадници, а 10.000 се водат за исчезнати.

Според Меѓународната организација за миграција (ИОМ), најмалку 30.000 луѓе кои живееле во Дерна, град со 100.000 жители, се раселени.

Дерна сега е достапна само преку два влеза од југ, од вообичаените седум, а честите прекини на струја и прекини на телекомуникациската мрежа ги ограничуваат комуникациите, велат од ИОМ.

Околу 3.000 луѓе исто така беа раселени во Ал Бајда и повеќе од 2.000 во Бенгази, градови позападно. Ова е најлошата природна катастрофа што ја погоди Киренаика, источната провинција Либија, од големиот земјотрес што го погоди градот Ал-Марџ во 1963 година.

Слични содржини