Шпанија „гори“, се игра натпреварот за титулата!

од Stefanija Kuzmanovska

Шпанска Примера веројатно никогаш немала поинтересна трка за титулата шампион, што веројатно ќе беше уште пожешка ако Севиља не беше поразена во претходното коло!

Така, во трката останаа само Атлетико, Реал и Барселона, а веќе во саботата попладне некои работи би можеле да бидат појасни. Бидејќи, од 16.15 часот, Браса и Атлетико ќе го играат својот меѓусебен дуел на „Ноу Камп“.

„Јорганџиите“ имаат 76 бода, два повеќе од Барселона и Реал Мадрид, кој чека неуспех на градскиот ривал со цел да ја заземе лидерската позиција против Севиља во недела во случај на можен триумф. Да потсетиме, „кралскиот клуб“ има подобар меѓусебен скор и од Атлетико и од Барселона, а во случај на идентичен број на бодови, тие ќе завршат пред споменатите ривали.

Барса го пречекува Атлетико по 16 триумфи на 19 натпревари во Ла Лига и двата тима, како што можете да видите, имаат императив за победа. Сепак, Атлетико веројатно би бил задоволен со бод на Ноу Камп пред последните три кола.

Шпанските медиуми најавуваат дека Диего Сименоне ќе излезе во формација 3-5-2 на теренот, каде што Караско ќе игра по левото крило, додека Кореја и Суарез се во напад.

Што се однесува до Барса, тие дербито ќе го играат без главниот тренер Роналд Куман, кому му беше изречена суспензија од два натпревари поради црвениот картон на натпреварот против Гранада.

Меси и Гризман се најавени во нападот, додека Барса ќе игра со 3-5-3 со Роберто и Алба на крилните позиции.

Слични содржини