Шпанија по пенали до полуфинале на ЕУРО

од Stefanija Kuzmanovska

Шпанија ја исфрли Швајцарија по 120 минути и пенали.

Шпанските фудбалери се првите евро-полуфиналисти откако со подобра серија пенали во Санкт Петербург ја совладаа Швајцарија со 4-2 (1-1,1-1).

Шпанците поведоа со автоголот на Денис Закарија (8) по ударот на Џорди Алба, а Швајцарците израмнија преку Ксердан Шаќири во 68-та минута.

Во 77-та минута Швајцарецот Ремо Фројлер доби директен црвен картон, но Швајцарците издржа до пеналот.

Фабијан Шар, Мануел Аканџи и Рубен Варгас промашија во пенал рулетот за Швајцарецот, а Серхио Бускетс и Родри за Шпанците.

За Шпанците ова е четврто полуфинале на Европските шампионати, а досега тие ја освојуваа европската титула секој пат кога ќе поминат четвртфинале.

Слични содржини