Сиднеј останува затворен уште четири недели

од Vladimir Zorba

„Заклучувањето“ со цел да се потисне ширењето на делта-вирусoт во Сиднеј, Австралија, е продолжено за четири недели, до 28 август.

Премиерот на државата Нов Јужен Велс, Гледис Береџиклијен, најави продолжување на ограничувачките мерки. Мерките се однесуваат на Сиднеј и околните региони.

Државата забележала 177 нови инфекции на повеќе од 94.000 тестови, според последните дневни податоци, објави Службата за јавно здравје на Нов Јужен Велс.

Австралија практично го елиминираше КОВИД-19 минатата година благодарение на строгите мерки, но сега се соочува со бавно темпо на вакцинација низ целата земја.

Кампањата за вакцинација беше попречена од бавното купување на вакцини Фајзер и спротивставените совети за тоа кој треба да ја прими АстраЗенека.

Нов Јужен Велс, кој регистрираше нешто повеќе од 8.000 заразени од избувнувањето на пандемијата, досега го вакцинираше своето население со околу 3,5 милиони дози.

Береџиклијен побара да се имунизираат сите за кои е прогласена способност да бидат вакцинирани и предупреди дека ќе се засили полициското присуство за да се обезбеди усогласеност со правилата за „заклучување“ во следните недели

Слични содржини