СОВЕТНИЧКА НА БАЈДЕН ВКЛУЧЕНА ВО СКАНДАЛ: Била управител на компанијата што продавала шпионски софтвер што се користел за контрола на новинари!

од Nikola Popovski

Приватна израелска фирма, која наводно развила шпионски софтвер, користен за хакирање на новинари, политичари и активисти, претходно започна крстоносен поход за односи со јавноста предводена од СКДКникербокер, чиј управител е високиот советник во Белата куќа, Анита Дан.

Групата НСО го ангажираше SKDKnickerbocker во пролетта 2019 година за да ги координира напорите за односи со јавност и да ја зачува својата репутација, откако тужбите тврдат дека неговиот софтвер бил користен за шпионирање на новинари и политички неистомисленици, пренесува „Daily Mail“.

На мета биле пријателот на новинарот на Вашингтон пост, роден во Саудиска Арабија, Џамал Кашоги, пред неговото убиство во 2018 година.

Употребата на софтвер, наречен „Пегаз“, развиен од израелската група НСО, беше објавен од Вашингтон пост, Гардијан, Ле Монд и други новински куќи кои соработувале во истрагата за протекувањето на податоците.

Од списокот излегоа и до 50 000 телефонски броеви, за кои се смета дека клиенти на НСО ги идентификувале како лица од интерес од 2016 година.

Една од целите била сопругата на Кашоги, Ханан Елатр. Нејзиниот телефон – како и телефонот на друг соработник – наводно бил мета пред неговата смрт.

Вашингтон пост беше еден од првите медиуми што ја откри приказната, објавувајќи текст за шпионскиот софтвер и неговото влијание.

Сепак, написот не вклучуваше никакви информации за врските на НСО со високиот советник на претседателот Бајден.

Репортерот на Њујорк Тајмс, Кенет П. Вогел, ја направи врската во серија твитови објавени во неделата вечерта.

Тој напиша: „Израелската компанија НСО Груп стоеше зад шпионскиот софтвер користен за хакирање на новинари и активисти за човекови права“, открива истрагата на WashingtonPost. Не е вклучено во сторијата: НСО ГРУП плати на SKDK (советничка фирма АНИТ ДАН) за совет до крајот на 2019 година“.

Тој додава: „НСО Груп плаќаше и на BEACON GLOBAL STRATEGIES (фирма основана од Џереми Баш, аналитичар на МСНБЦ и служеше како шеф на кабинетот на ЦИА и Пентагон под Обама) до почетокот на 2020 година, ми соопштија минатата година од НСО Груп. Беше речено дека SKDK и Beacon Global обезбедија совети за комуникација и деловна стратегија“.

НСО започна да го продава својот шпионски софтвер за паметни телефони на владите во 2011 година и секогаш го држеше својот бизнис под клуч. Според написот на „Fast company“ објавен во март 2019 година, кога еден од репортерите на локалот се јави во канцеларијата на НСО во 2017 година, претставникот рече дека тие не разговараат со новинари и ја прекинале слушалката.

Израелската фирма НСО го продавала софтверот Пегаз на клиенти кои го користеле за да ги хакираат телефоните на новинари, активисти и политичари, се вели во извештаите.

Во следните денови, информативните центри со пристап до податоците на НСО протекоа дека ќе објават повеќе детали за други лица од интерес за коишто се занимаваат шпионски софтвер, истакнувајќи дека не биле хакирани сите броеви од списокот.

Меѓу броевите на списокот има новинари за медиумски организации ширум светот, вклучително АФП, Волстрит журнал, Си-Ен-Ен, Њујорк Тајмс, Ал Џезира, Франс 24, Радио Слободна Европа, Медијапарт, Ел Паис, АП, Ле Монд, Блумберг, Економист, Ројтерс и Глас Америка, пишува „Гардијан“.

Слични содржини