СЗО предупредува: Хидроксихлорокин не треба да се користи за да се лекување на ковид 19!

од Берта Китинска

Тие додадоа дека овој лек повеќе не е приоритет за истражување и дека ресурсите треба да бидат пренасочени кон проценка на другит.е

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да се користи за да се спречи инфекција со коронавирус и тој не влијае значително на пациентите кои се веќе заразени, предупреди денеска стручната комисија на Светската здравствена организација.

Експертската комисија на СЗО во британското медицинско списание БМJ изјави дека овој антиинфламаторно средство не треба да се користи во борбата против пандемијата и дека не вреди да се истражува во понатамошните студии за можните начини на лекување на Ковид-19, пренесува Ројтерс.Експертите на СЗО забележуваат дека ова е нивна силна препорака, која се заснова на „многу безбедни докази“ од шест рандомизирани и контролирани испитувања со повеќе од 6.000 луѓе, и за оние за кои се знае дека биле изложени на Ковид-19 и за оние кои не се.

Тие додадоа дека оваа дрога повеќе не е приоритет за истражување и дека ресурсите треба да бидат пренасочени кон евалуација на други лекови кои ветуваат повеќе.

loading...

Слични содржини