Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Државата за половина година му врати на стопанството 206 милиони евра ДДВ

Во првото полугодие од 2020 година извршен е поврат на ДДВ кон фирмите од 12,7 милијарди денари или 206,5 милиони евра, што е за 6% повеќе во однос на лани или за 660 милиони денари повеќе. Ова највисок поврат на ДДВ за овој период во изминатите години, што е значајно …

Повеќе

Ангеловска: Граѓаните предлагаат парите од скенираните сметки да бидат дадени во солидарен фонд

Не се разговара за целосно укинување или стопирање на проектот Мој ДДВ, сите граѓани што скенирале сметки ќе си ги добијат назад средствата, порача денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. -Пристигнаа доста предлози од граѓани што велеа дека треба да покажеме и ние солидарност и да се откажеме од овој …

Повеќе

Фотографија од Скопје ЗОО го обиколи светот: „Буцо кулира, а службите дезинфицираат“

Оваа фотографија од скопската зоолошка го обиколи светот и на многу светски медиуми се најде во рубриката Photos of the day. Буцо кулира, а службите дезинфицираат. Фото: Роберт Атанасовски

Повеќе

Заев: Постои подготвеност за унифицирње на ДДВ на храна од 10 отсто во угостителските објкети

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, оствари средба со претставници на угостителството од Скопје, на која беше разговарано за актуелната состојба во земјава со посебен акцент на угостителскиот сектор, реалните потреби, сугестии и идеи за подобрување на истите. На средбата се разговараше за предлози од страна на угостителите кои би имале …

Повеќе

Се предлага да се зголеми прагот за ДДВ обврзници на два милиона денари

Владата усвои измени на Законот за данокот на додадена вредност со кои предлага прагот за задолжителна регистрација на ДДВ обврзници да се зголеми од милион на два милиона денари. Со законот воедно се пропишува можност даночните обврзници кои се регистрирани за цели на ДДВ да имаат право на одбивка на …

Повеќе

Секоја скенирана сметка преку МојДДВ учествува на дневно, месечно и главно извлекување на парични награди МојДДВ-MojaНаграда

– Со секоја скенирана сметка преку апликацијата МојДДВ, граѓаните ќе учествуваат во наградната игра МојДДВ#МојаНаграда. Секоја скенирана сметка станува потенцијален добитник на парични награди кои ќе се доделуваат на дневно ниво, додека оние кои ќе бидат недобитни на дневно ниво, ќе учествуваат во месечно извлекување на парични награди. Недобитните скенирани …

Повеќе

Заев: Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ

Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста. Ова го најави премиерот Зоран Заев на прес-конференција одговорајќи на новинарско прашање. -„Прогресивниот данок е воведен, ние го викаме правичен. Во делот на физички и правни …

Повеќе

Ќе се организира наградна игра „Мој ДДВ, моја награда“

На предлог на Министерството за финансии, со цел понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително барање и земање на фискални сметки, на вчерашната седница на Владата е усвоена информацијата за организирање наградна игра „Мој ДДВ, моја награда“. Мерката, како што соопшти владината прес – …

Повеќе

СДСМ: Со намалувањето на ДДВ на парното греење од 18 на 5% – повеќе пари кај граѓаните

Главен столб во изборната програма 2016 на СДСМ беше се повеќе парите да завршуваат назад кај граѓаните, на што постојано на различни начини се прави во изминативе две години. Досега, со започнувањето на грејната сезона, растеа и трошоците на граѓаните, денес трошоците за греење на домовите се намалуваат. – стои во …

Повеќе