Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Трамп не го сака Паразит: Не е импресиониран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, не му се допаднало тоа што овогодинешниот добитник на Оскар за најдобар филм е остварувањето кое доаѓа од Јужна Кореја. „Колку беа лоши наградите на Академијата оваа година, дали видовте? А поведникот е…. филм од Јужна Кореја“, рекол Трамп на собир во Колорадо, имитирајќи ги …

Повеќе

Што се случува со фустаните на ѕвездите по Оскарите?

Познатите дами на црвениот тепих на Оскарите секогаш се појавуваат во вредни, скапи и дизајнерски фустани, но секогаш постоело прашањето дали ги купуваат, изнајмуваат или пак, модните куќи им ги подаруваат. Одговорот е, од сè наведено по малку. Некои актерки некогаш ги купуваат фустаните со кои се појавуваат на доделувањето …

Повеќе

„Паразит“ вистински хит на бокс-офисот по победата на Оскарите

Јужнокорејскиот филм „Паразит“, кој на минатонеделните Оскари беше апсолутен победник, сега руши рекорди како странски филм на американскиот бокс-офис. До Оскарите, во САД, „Паразит“ имаше заработено 5,5 милиони долари, а по победата во само една недела заработи 8,8 милиони долари. Во последнава недела заработи и дополнителни 12 милиони долари глобално. …

Повеќе

Одборот на францускиот Оскар си поднесе оставка поради Полански

Целиот одбор на Академијата Цезар, која го претставува францускиот еквивалент Оскар, поденсе оставка поради огромните критики бидејќи го номинирале за 12 награди, филмот на Роман Полански „Обвинет“. Одлуката да се номинира филмот на Полански предизвика негодувања кај феминистичките групи и доведе до повик на бојкот, пренесува BBC. Полско-францускиот режисер се …

Повеќе

Џејми Ли Кертис пресреќна: Добив тегла мед од Атиџе (ФОТО)

Актерката Џејми Ли Кертис беше еден од најгласните поддржувачи на нашата „Медена земја“, без да ги штеди убавите зборови за Атиџе и за целиот тим кој го сними убедливо најуспешниот македонски филм. На Инстаграм, Кертис објави фотографија од препознатливиот мед на Атиџе, опушувајќи колку е пресреќна. „Изненадување. Подарок што трае. …

Повеќе

Скорсезе заспа среде настапот на Еминем на Оскарите (ВИДЕО)

Настапот на Еминем на Оскарите беше вистинско изненадување за сите присутни, но не секој реагираше исто на тоа. На прашањето зошто ја изведува токму „Lose Yourself“, тој одговорил: – Во 2003 година, кога го добив Оскарот, не присуствував на церемонијата на доделувањето, па поради тоа ја изведов сега – изјавил …

Повеќе

Шарлиз Терон го има селфито за Оскар за оваа година (ФОТО)

Шампионското оскаровско селфи за оваа година го објави Шарлиз Терон, која се фотографираше со дел од своите колеги за време на церемонијата на доделување на наградите. Таа позираше заедно со Том Хенкс, Селма Хајек, Реџина Кинг, Реми Малек и многу други, а обожавателите почнаа да ги забележуваат и луѓето во …

Повеќе

Оскаровската торба со подароци најскапа досега: Еве што сè добија присутните

Традиционално, секој од номинираните за Оскар во главните категории, добива торба со подароци која оваа година, споредено со претходните, беше најскапа досега. Според Ројтерс, како што пренесува Харперс базар, подароците во оваа торба чинеле најмалку 225.000 долари, а во неа имало: – 12-дневно крстарење со јахта вредно 78.000 долари – …

Повеќе

Академијата објасни зошто го заборави Лук Пери

Фановите беа вознемирени тоа што актерот Лук Пери беше изоставен од овогодинешнот Ин Мемориоам сегметнт, каде Академијата им оддава почит на починатите членови на индустријата. „Академијата прими неколку стотици барања од членовите на семејствата на починатите, но и колкеги од индустријата за во „Ин Меморијам“ сегментот да се стават имињата …

Повеќе

Познатата актерка згрозена од Натали Портман: Проблемот е само во тебе!

Актерката Роуз Мекгоун, која ја паметиме како Пејџ од серијата „Волшебнички“, смета дека активизмот на Натали Портман на Оскарите е целосно одглумен и погрешен. Портман на Оскарите носеше наметка на која беа испишани имињата на жени режисерки кои не добиле номинација за Оскар. Некои се воодушевуваа на ваквиот потег, но …

Повеќе