Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Бабовски: Со ИПАРД се отвораат нови работни места

Компанијата „Којаконеја“ е пример дека со користење на мерките и средствата од ИПАРД програмата сериозно се влијае на развојот не само на домашната економија и на модернизација на претпријатието, туку и на развојот на руралните средини и на отворање нови работни места. Ова го истакна директорот на Агенцијата за финансиска …

Повеќе

Работниците кои што останале без работа може да аплицираат за финансиска помош до 26 јуни

Сите што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април, без разлика дали потпишале спогодбен отказ или лична изјава, или добиле отказ од работодавачот, ќе можат два месеци да примаат паричен надоместок, а рокот за пријавување во Агенцијата за вработување трае до 26 јуни, напиша министерката за …

Повеќе

Филипче: Средствата кои се закочени од Димитриеска Кочоска ќе помегнат да ги опремиме сите инфективни оделенија

Околу еден месец дополнителната заменичка министерка за финансии Гордана Димитриевска-Кочоска го кочи проектот за справување со коронавирусот вреден 90 милиони евра, средства од Светската банка кои, меѓу другото, се наменети за кревети за интезивна нега за сите инфективни одделенија во државава, за лабораториски капацитети,… Ова за МИА го изјави министерот …

Повеќе

Граѓаните ќе добијат 5,59 милиони евра поврат на ДДВ за изминатите три месеци

За јануари, феврури и март годинава на граѓаните кои скенирале фискални сметки во текот на следниот месец ќе им бидат исплатени 343.803.953 денари или 5,59 милиони евра. Во овој период се скенирани 49.946.278 фискални сметки, остварен е промет од 21.957.355.689 денари, со вкупен ДДВ од 2.292.026.352 денари, соопшти денеска Управата …

Повеќе

Филипче: Цените на маските и средствата за дезинфекција поскапеа зашто имаат поголема увозна цена

Маските и препаратите за дезинфекција неколкукратно се поскапени.По најавите дека ќе ги казнат аптеките и компаниите кои ќе ја зголемат цената на средствата за дезинфекција и на маските поради зголемената побарувачка по коронавирусот, министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека добиле известување оти цените се поголеми дома поради зголемените увозни …

Повеќе

СЈО: Пренаменувањето на нашите финансиски средства за избори е флагрантно прекршување на законот

Специјалното јавно обвинителство бара повлекување на амандманот на Буџетот на државата за 2020 година, што го изгласа собраниската Комисијата за финансирање и буџет, а со кој финансиските средства предвидени за СЈО се пренаменуваат за спроведување на предвремените парламентарни избори. -Со загриженост и неверување ја примивме информацијата дека на седница на …

Повеќе

Продолжен рокот за поднесување барања за користење средства од ИПАРД за диверзификација на фарми

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, по барање на заинтересираните странки го продолжи рокот за аплицирање за мерка 7 „Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“ која се финансира од ИПАРД 2 програмата.  Наместо до 18 ноември сите заинтересирани апликациите ќе може да ги доставуваат до …

Повеќе

Повеќе од 170 предмети на Кит Флинт продадени за 347 илјади фунти

Повеќе од 170 предмети биле продадени на аукцијата со цел да се подмират трошоците по смртта на пејачот во Есекс. Три МТВ награди од 1997 година се покажале како најскапи предмети, вредни 16.000 фунти, додека неговиот познат специјално дизајниран за него кревет бил продаден за 8.500 фунти. Аукциската куќа во …

Повеќе