Тен Хаг воведе ред во Манчестер, нема повеќе алкохол и вишок килограми

од Vladimir Zorba

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг полека воведува ред во соблекувалната на „црвените ѓаволи“, објавија британските медиуми. По помекиот пристап на неговите претходници Оле Солскјаер и Ралф Рагник, Холанѓанецот сака со цврста рака да го врати редот на Олд Трафорд.

Така на играчите им забранил алкохол во текот на неделата, а тие ќе имаат редовни мерење и ќе бидат казнети доколку не се во форма, а ги предупреди и за последиците доколку вести од соблекувалната „протечат“ до медиуми.

Им било кажано да не се потпираат на нивните лични готвачи, туку да јадат храна обезбедена од клубот.

– Мислам дека тоа ни недостасуваше некое време. За мене дисциплина не е само како играш на теренот, туку и како се однесуваш надвор од него. Не доцни на состаноци, не доцни на оброци – изјави за „Дејли мејл“ фудбалерот на Јунајтед, Бруно Фернандеш.

Португалецот додаде дека сите мора да ги почитуваат правилата.

– Неговите идеи се јасни, правилата се јасни, само треба да се придржуваме до нив. Мислам дека тоа е многу важно бидејќи ако сите пристигнат на време, а некој доцни, треба да биде казнет – додаде играчот од средниот ред.

Манчестер досега одигра три натпревари на азиската подготвителна турнеја и забележа исто толку победи. Ги совлада Ливерпул со 4:0, Мелбурн 4:1 и Кристал Палас 3:1.

Слични содржини