Тензии во Ерусалим: Израелската полиција протерала млади Палестинци од комплексот џамии (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Израелската полиција придружувала околу 120 еврејски посетители на светилиште во Ерусалим денес, каде полициските акции во последните неколку недели предизвикаа протести и насилство што предизвика војна во Газа, соопшти локалниот вакаф, исламската управа што го надгледува местото.

Вакуфот изјавил дека полицијата ги избркала младите Палестинци од комплексот на џамијата Ал-Акса и забранила влез на муслимани на возраст под 45 години, пренесе АП.

Муслиманите кои влегле морале да ги остават своите лични карти кај полицијата на влезот.

Тој навел дека се уапсени шест Палестинци, кои се обвинети за нарушување на јавниот ред и мир, од кои четворица подоцна биле ослободени, јави Танјуг.

Израелската полиција негирала дека има ограничување на возраста и изјави дека уапсила петмина осомничени кои го нарушиле јавниот ред и мир.

Портпаролот на израелската полиција, Мики Розенфелд, рече дека објектот е отворен за редовни посети и дека полицијата ја обезбедила областа за да спречи инциденти.

Вакуфот соопшти дека е првпат на Евреите да им биде дозволено да го посетуваат објектот од 4 мај, една недела пред да започне конфликтот.

Џамијата Ал-Акса е третото најсвето место во исламот. Сместено е на брдото на Храмот во стариот град Ерусалим, во област што муслиманите и Евреите ја сметаат за света.

Слични содржини