Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Трамп чекор поблиску до отповикување

Трамп чекор поблиску до отповикување

Една година пред изборите, процесот на отповикување на американскиот претседател, во секој случај, прерасна во телевизиска драма со постојано емитување од „судницата“, бидејќи истрагата за украинската афера влегува во нова фаза.

Претставничкиот дом гласаше еден ден пред тоа да продолжи со истрагата, усвојувајќи резолуција за формално утврдување на правилата за време на процесот на отповикување на претседателот. Гласање по партиски линии – имаше 231 демократи и еден независен конгресмен за, додека 194 републиканци и двајца демократи беа против, пренесува „Политико“.

Предводени од демократите, кои имаат мнозинство во Долниот дом на Капитол, и досега беа истражувани тврдењата дека Доналд Трамп ја злоупотребил својата државна позиција барајќи од Украина ова лето да отвори истрага против неговиот политички ривал Џо Бајден. Според овие извештаи, Трамп го условувал Киев со американската воена помош во износ од околу 400 милиони долари со судски процес во Украина против Бајден и неговиот син Хантер. Поранешниот потпретседател на САД е еден од двајцата најсилни кандидати на Демократите на следните претседателски избори.

Конгресните комитети за разузнавање, надворешна политика и надзор досега сослушале сведоци и ги анализирале документите зад затворени врати, но резолуцијата им дозволува да се преселат на јавни расправи. Сето ова ќе се емитува во живо на телевизија, така што се очекува предизборен спектакл. Демократите се надеваат дека сега кога истрагата е формализирана, полесно ќе стигнат до материјали што ги бараат од Белата куќа, а во оваа фаза адвокатите на Трамп можат да ја претстават својата одбрана и да повикаат сведоци.

Оценувајќи дека постапката на Конгресот е нелегална затоа што Претставничкиот дом досега не гласаше за започнување на импичмент, Трамп одби да соработува со истрагата. Сепак, на барање на конгресмен, Белата куќа објави транскрипт од телефонскиот разговор што Трамп го имаше во јули со украинскиот претседател Володимир Зеленски, барајќи од него да започне истрага за Бајден.

Хантер Бајден се приклучи на бордот на директори на украинската компанија за гас „Burisma“ по подемот на прозападните сили во Киев, за што се залагаше и тогашната американска администрација, особено нејзиниот потпретседател. Иако новите украински власти започнаа истрага за работењето на „Burisma“, таа наскоро беше напуштена, што според поддржувачите на Трамп, се должи на притисокот на Бајден.

„Ова е најголемот лов на вештерки во американската историја“, твитна Трамп по гласањето во Претставничкиот дом.

Во интервју за „Вашингтон егзаминер“, тој додаде дека не сторил ништо лошо и не заслужува да биде отповикан.

Скоро во исто време, со ироничната сугестија на Трамп транскриптот од интервјуто со Зеленски да го прочита во живо на телевизија, седнат до камин, спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси изјави дека „се моли за Соединетите Американски Држави“ заради настаните во Вашингтон.

И додека конгресмените утврдуваат дали претседателот ја повикал Украина да се вмеша во изборите во САД, тој се вмеша во претстојните избори во Велика Британија, велејќи дека лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, ќе биде „многу лош“ премиер. Иако Корбин одговори дека Трамп интервенирал за да му помогне на „неговиот пријател Борис Џонсон да се избере“, „Фајненшл тајмс“ пишува дека Трамп претходно се залагал за конзервативниот премиер, бидејќи две третини од Островјаните имале лош став за американскиот претседател.

Првиот човек во Вашингтон не му направи услуга на потстанарот на „Даунинг стрит“, дури и кога предупреди дека Велика Британија нема да може да потпише трговски договор со Америка, доколку прифати договор според кој Џонсон во принцип се согласил со Европската унија. Според застапниците на „Брегзит“, како што е Борис Џонсон, една од најголемите придобивки на Велика Британија за раздвојување од Брисел требаше да биде трговскиот договор со Соединетите држави.

loading...