Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Трамп започна со одмаздата кон Кина (ВИДЕО)

Трамп започна со одмаздата кон Кина (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека Соединетите држави ќе ги прекинат односите со Светската здравствена организација.

Трамп исто така најави дека ќе го укине специјалниот трговски статус на Хонг Конг и ќе ги суспендира визите за кинеските дипломирани студенти, кои се осомничени дека спроведуваат истражувања во име на нивната влада.

Потезите на Трамп дополнително ги продлабочија тензиите со Пекинг, кои веќе беа изразени за време на пандемијата на коронавирусот.

Американскиот претседател на прес-конференцијата рече дека СЗО не ги спроведува реформите и дека Соединетите држави ќе ги пренасочат средствата наменети за таа агенција на ООН кон други организации.

Тој тврди дека СЗО не успеало соодветно да одговори на пандемијата на вирусот бидејќи, како што тврди, Кина има „целосна контрола“ врз таа светска организација, пренесува АП.

Тој додаде дека Соединетите држави детално изјавиле кои реформи треба да ги преземе СЗО, но таа организација „одбила да дејствува“ и затоа СЗО ќе ги прекине односите.

Трамп рече дека кинеските власти ги игнорирале своите обврски да се пријават во СЗО и вршеле притисок врз таа организација да ја измами јавноста за пандемијата, во која досега починаа повеќе од 100.000 луѓе во САД.

Тој тврди дека Кина има целосна контрола над СЗО, и покрај тоа што, како што изјави, издвојува 40 милиони долари годишно, додека САД даваат околу 450 милиони долари годишно, пренесува CNBC.

„На светот му требаат одговори од Кина за вирусот. Треба да имаме транспарентност. Зошто Кина го изолира заразениот од Вухан од другите делови на Кина?“, Праша Трамп.

Трамп исто така рече дека Соединетите држави привремено ќе го забранат влезот на кинески дипломирани студенти, кои се осомничени за учество во обемната кампања на владата за собирање на трговско знаење и академски истражувања за воениот и индустрискиот развој на земјата.

АП наведува дека администрацијата на Трамп наскоро би можела да протера илјадници кинески дипломци, кои студираат на американските универзитети и да воведе други санкции за кинеските функционери.

Трамп исто така рече дека тој наложил на неговата администрација да го започне процесот на повлекување на специјалниот третман за Хонг Конг како одговор на планот на Кина да воведе нов закон за безбедност на таа територија.

Трамп на прес-конференција во Белата куќа рече дека Кина го прекршила ветувањето во врска со автономијата на Хонг Конг и најави дека Соединетите држави ќе воведат санкции за поединци што сметаат дека се одговорни за „задушување на автономијата на Хонг Конг“.

Тој рече дека потегот што Пекинг го презеде против Хонг Конг е „трагедија за луѓето таму, Кина и светот“, пренесе Ројтерс.

Претседателот на САД исто така размислува да воведе финансиски и патни санкции на кинеските власти поради Хонг Конг.

loading...