Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Три држави на кои им се заканува експлозија на коронавирус

Здравствените власти стравуваат дека бројот на заразени од коронавирус во Либан, Ирак и Сирија ги надмина бројките во официјалните извештаи на трите држави, тврдејќи дека невладините сили затвараат цели заедници во карантиран области, кои се надвор од дофатот на владата.


Меѓународните набудувачи, разни службеници и хуманитарци кои зборуваа за „Гардијан“ велат дека илјадници заразени лица веројатно ќе бидат задржани во делови од Либан и Ирак, и дека недостатокот на транспарентност претставува сериозна опасност по здравјето во наредните три месеци.

Тие исто така тврдат дека пациентите биле приведени во куќи што ги чувале вооружени политички групи во централниот и јужниот дел на Ирак и јужниот дел на Либан.

Уште полошо сценарио се појавува во Сирија, каде ослабените државни структури, седум милиони бегалци и огромното парче територија која не е контролирана од владата го прават невозможно контролирањето на ширењето на вирусот.

Воздушните и копнените врски меѓу трите земји се многу оштетени, но сè уште постои страв дека носителите на вируси можеби се вратиле во земјата пред да ги затворат границите кон средината на март.

Фатален аџилак

Во Либан се вратија луѓе од целиот свет, при што едниот свештеник се враќа од Италија одговорен за едно жариште, додека патниците од Милано и Лондон одговорни за другото. Сепак, најголема загриженост се повратниците од иранскиот град Кома, кој е најголемо регионално жариште на коронавирусот.

Повеќето Ирачани и Либанци, вклучително и аџии и трговци кои беа во Кома за време на кризата, постепено се враќаа во Багдад и Бејрут со автобуси и авиони, каде што само мал број беа третирани во јавните болници.

Лидерот на Хезболах во Либан, Хасан Насралах, вели дека сите повратници биле ставени во карантин и се „колнат“ дека ќе бидат транспарентни за целата ситуација.

Сепак, Хезболах не објави ништо за бројот на случаи за кои се претпоставува или потврди, и се зголемува загриженоста дека бројот на пријавени случаи – 412 оваа недела – е далеку поголем.

Спектарот на паралелни здравствени структури кои се занимаваат со секоја нивна жртва предизвика аларм кај поранешните здравствени службеници кои велат дека централната власт треба да ги има сите информации за пациентите и да биде одговорна за нивниот третман.

„Ние не го зборуваме ова за да се создадат проблеми за одредена политичка партија или област на земјата“, рече еден официјален претставник кој посака да остане анонимен. „Но, ние знаеме дека во Либан има далеку поголем проблем отколку што се признава“.

„Луѓето умираат во домовите“

Слично на тоа, официјалниот број во Ирак е 547, но многумина низ целиот регион се сомневаат во точноста на оваа информација.

„Луѓето умираат во нивните домови и се погребани од владата, без да се утврди точната причина за смртта. Бројот и области на заразени мора да бидат точно утврдени или напорите за спречување на пандемијата на друго место ќе бидат саботирани“.

Во Либан, друг службеник изјави дека Хезболах имал карантин во многу урбани области и им обезбедувал храна и вода на пациентите. Овие населби ги чуваат вооружени стражари.

Минатата недела, висок член на Извршниот совет на Хезболах, Хишам Сафидидин, рече дека тие мобилизирале 25.000 лекари и друг медицински персонал за лекување на пациенти. Тој исто така рече дека 1.500 лекари и 3.000 медицински сестри биле донесени во јавните болници и дека некои хотели се испразнети и подготвени за оние што се во изолација. Тој исто така рече дека тие следат 1.200 луѓе кои се вратиле од Иран. Тој не прецизираше дали некој од нив покажува симптоми на болеста.

Членовите на советот и самиот Хезболах во јужен Либан минатата недела објавија фотографии од куќа и голем син шатор за кои тврдат дека ќе станат карантин или центар за лекување за идните случаи. Во четвртокот, медиумите, за време на турнејата организирана околу нивните упоришта во предградијата на Бејрут, ги покажаа своите подготовки.

Малку тестови

„Она што тие не го кажаа е дека овие простори се веќе потребни“, рече едно од службените лица. „Ова не е планирање за во иднина, но одговара на моменталната многу итна потреба. Јавноста мора да знае дека она што се случува тука има врска со остатокот од светот.

Два месеци по почетокот на пандемијата, бројот на заразени лица ширум Блискиот исток продолжи да расте. Зголемувањето на бројот на нови случаи се смета дека е одговорно за зголемувањето на неодамнешните тестови. Бројот на тестови во Либан е помал од регионалниот просек и се прават меѓу 150 и 200 тестови дневно, но тестирањето се зголеми во средината на минатата недела.

Земјите долж Персискиот Залив тестираат многу повеќе: Бахреин има направено скоро 32,000, Катар 16.700 и Кувајт 27.000 тестови.

Голем број на инфекции се поврзани со Иран, а границите во сите три земји се затворени до понатамошно известување.

Во северна Сирија, шефот на здравствената дирекција на градот Идлиб, д-р Мунцер ал-Калил вели: „Загубивме 76 здравствени установи за една година. Донациите пресушија, а медицинскиот персонал беше убиен, уапсен или раселен. Здравствениот сектор во Идлиб не може да се справи со неизбежната епидемија и 100.000 луѓе ќе умрат ако не се појавиме наскоро не добиеме средства и опрема. Нашите респиратори се секогаш 100 проценти во употреба и немаме ниту еден празен кревет подготвен за заразен од коронавирус. Камповите за бегалци се идеален терен за експанзија затоа што 400 проценти се преполни, и по десет лица делат еден шатор“.

loading...