Тричлено семејство тргнало со 665 кг злато и сребро преку граница: Паднале заради глупост

од Aleksandar Petrovski

Тричлено семејство од Чешка ги шокираше граничните полицајци кога во нивниот багажник беше откриен товар од 665 килограми злато и сребро, вреден најмалку 700.000 евра.

Можеби со товарот ќе стигнеа до крајната дестинација, Швајцарија, но во тоа ги спречи „сплет на околности“, поточно несовесноста на мозокот при операцијата.

Имено, според медиумите, тие на преминот дошле со автомобил чиј заден крај потонал како да нема амортизери. Ова веднаш го привлекло вниманието на полицијата на границата меѓу Австрија и Лихтенштајн. Претресот траел онолку колку што човекот требало да ја отвори вратата од автомобилот, бидејќи Чесите се потрудија златните и сребрените плочи да ги остават на видливо место.

Имено, тие пронашле сребрени плочи во кутии во багажникот – 707 од нив, а имало и 74 златни плочи. Вкупната маса беше 665 килограми злато и сребро, во вредност од околу 700.000 евра. Откриено е и дека со себе имаат 4.000 евра во готово.
Против 56-годишниот возач е поднесена кривична пријава и му се заканува висока казна. Ако тој не може да и плати, тие ќе му го одземат среброто и златото во неговиот еквивалент.

На крајот, треба да се напомене дека Чесите можеби и ќе стигнеле и до Швајцарија, бидејќи веќе еднаш ја минале границата со Лихтенштајн, но тие решиле да се вратат во Австрија затоа што ја заборавиле јакната во еден хотел.

loading...

Слични содржини