Тројца поранешни американски агенти учествувале во хакерска операција во име на ОАЕ

од Vladimir Zorba

Тројцата поранешни американски разузнавачки агенти признаа дека учествувале во хакерската операција насочена против непријателите и ривалите на оваа заливска држава во име на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), објави американското Министерство за правда.

Марк Баер (49), Рајан Адамс (34) и Даниел Герик (40) ќе платат казни во вкупен износ од 1,7 милиони долари, што ги заработија работејќи за „Емирати“.

Тројцата работеле за американската разузнавачка служба, вклучувајќи ја и НСА, американската воена разузнавачка агенција, пред да учествуваат во сајбер нападите на компанијата поврзана со владата на ОАЕ врз различни цели од 2016 до 2019 година.

Една од овие хакерски операции им даде пристап до „десетици милиони“ паметни телефони.

На обвинетите им беше забранет пристап до американското разузнавање и им беше забрането повторно да се вклучат во хакерски операции.

Слични содржини