Цензура: Зошто Кина изостави одредени сцени од продолжението на „Пријатели“?

од Nikola Popovski

За многу Кинези во триесеттите и четириесеттите години, американската хумористична серија „Пријатели“ беше прозорец кон светот на американскиот начин на живот. Наставниците ја користеа серијата за да им помогнат на студентите да научат англиски јазик. Во повеќемилионските градови Пекинг, Гуангжу и Шангај, има кафулиња според моделот на оној во серијата. Затоа, кога на Интернет се прошири веста дека оригиналната екипа ќе сними кам-бек епизода скоро 20 години по прикажувањето на првата епизода во Кина, следеше голема радост меѓу фановите, но и брзо разочарување, пишува „Гардијан“.

Најголемите кинески платформи за стриминг ги откупија правата за емитување на епизодата, но возбудата стивна по премиерата кога обожавателите сфатија дека недостасуваат некои од најозборуваните сцени.

Во сцените што недостасуваа настапија гости на серијата како групата БТС, Лејди Гага и Џастин Бибер, а некои заклучија дека славните се цензурираат поради претходните полемики во медиумите. Поединци во коментарите напишаа дека ЛБГТ содржината исто така била цензурирана.

Други велат дека станува збор за општа цензура на Бибер и Лејди Гага, имајќи предвид дека овие јавни личности се забранети со години во Кина поради нивните „провокативни ставови и однесување“.

Една од платформите за стриминг „iQiyi“ покажа епизода во која недостасуваа шест минути, додека другата платформа „YouKu“, според фановите, пресекла четири минути од вкупно 104 минути од оригиналната верзија на новата епизода.

Слични содржини